To już potwierdzone – lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Temperatura w ubiegłym miesiącu przekroczyła próg 1,5 stopnia ocieplenia wobec ery przedprzemysłowej.
Dane zebrane przez z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) i przeanalizowane przez Copernicus Climate Change Service (C3S) potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Lipiec 2023 roku był najgorętszym miesiącem w historii.
Średnia globalna temperatura powietrza mierzona na wysokości 2 metrów na ziemią sięgała w lipcu 16,95 stopnia Celsjusza. To o 0,72°C więcej niż średnia dla lipca w latach 1991-2020. A także o 0,33°C więcej niż w poprzednim najcieplejszym miesiącu – lipcu 2019 roku.
Ciepłe morza i topniejący lód
Temperatura powietrza to nie wszystko. Rekordy padły także, jeśli chodzi o morza. W lipcu średnie globalne temperatury powierzchni morza były o 0,51°C wyższe od średniej z lat 1991-2020. Natomiast temperatura północnego Atlantyku była w lipcu na poziomie 1,05°C powyżej średniej.
Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był najniższy od czasu rozpoczęcia obserwacji satelitarnych. Miesięczna wartość w lipcu była 15 proc. poniżej średniej.
Czytaj też: Chcesz walczyć o klimat? Odstaw schabowego. Zmiana diety to też troska o środowisko
Jednocześnie lipiec 2023 r. był bardziej wilgotny niż przeciętnie w większości północnej Europy oraz w regionie od Morza Czarnego i Ukrainy po północno-zachodnią Rosję. W basenie Morza Śródziemnego panowały warunki bardziej suche niż przeciętne. Największe anomalie odnotowano we Włoszech i południowo-wschodniej Europie, podano także.
Poza Europą lipiec 2023 r. był bardziej wilgotny niż przeciętnie w północno-wschodniej Ameryce Północnej, Afganistanie, Pakistanie, północno-wschodnich Chinach, północnej i wschodniej Australii oraz Chile. Bardziej sucho niż przeciętnie było w Meksyku i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, środkowej i południowo-wschodniej Azji, południowo-zachodniej Australii oraz części południowej Brazylii i Paragwaju.
Przekroczony próg 1,5°C
– Byliśmy w lipcu świadkami, jak globalne temperatury powietrza i globalne temperatury powierzchni oceanów ustanawiają nowe rekordy wszech czasów. Rekordy te mają tragiczne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i planety narażonej na coraz częstsze i bardziej intensywne ekstremalne zjawiska pogodowe – komentuje wicedyrektorka C3S Samantha Burgess, cytowana w komunikacie.
Rok 2023 jest obecnie trzecim najcieplejszym rokiem w historii, z temperaturą o 0,43°C wyższą od średniej z ostatnich lat. Średnia globalna temperatura w lipcu przekroczyła o 1,5°C poziom sprzed epoki przemysłowej.
300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.
– Nawet jeśli jest to tylko tymczasowe, pokazuje to pilną potrzebę podjęcia ambitnych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnych emisji gazów cieplarnianych, które są głównym motorem tych rekordów – dodaje Samantha Burgess.
Jak będzie w całym roku?
Średnia globalna temperatura dla okresu styczeń-lipiec 2023 jest trzecią najwyższą w historii. Jest wyższa o 0,43°C w stosunku do średniej lat 1991-2020. W 2016 roku było o 0,49°C cieplej od tej średniej, a w 2020 roku – o 0,48°C.
Oczekuje się, że różnica między 2023 r. a 2016 r. zmniejszy się w nadchodzących miesiącach, ponieważ ostatnie miesiące 2016 r. były stosunkowo chłodne. Tymczasem El Niño prawdopodobnie sprawi, że pozostała część 2023 r. będzie stosunkowo ciepła, przewiduje C3S.
Polecamy też:
- Żyjemy na kredyt od Ziemi. Właśnie minął światowy dzień długu ekologicznego
- Klimat się ociepla, a gospodarka traci. Do 2050 roku nasz PKB może nawet spaść
- Najgorsze lato w historii: rekordowe upały, susza i pożary. Oto mapa zmian klimatu w Europie
- IPCC: Czas na obniżenie emisji jest teraz. Obecna polityka klimatyczna to za mało