Workation Indeks to ranking najlepszych miast w Europie, do których najlepiej się udać planując urlop połączony z pracą zdalną. Na liście 10 najlepszych takich miast znalazł się Kraków.
Workation to wakacje, podczas których podróżujesz do nowego miejsca i stamtąd pracujesz przynajmniej przez część swojego pobytu.
Jest to zjawisko znane już od wielu lat, ale w obliczu pandemii Covid-19 workation stało się realną opcją dla znacznie większej liczby osób dzięki rozpowszechnieniu pracy zdalnej.
Do Indeksu wliczają się aspekty istotne zarówno podczas urlopu, jak i do pracy zdalnej. Są to między innymi: koszt mieszkania z jedną sypialnią, atrakcje turystyczne, koszt kawy i drinków, średni dzienny czas nasłonecznienia, prędkość wi-fi, liczba przestrzeni coworkingowych, średnia cena taksówki za kilometr, średnia cena posiłku w restauracji.
Indeks stworzony został przez Holidu.co.uk, wyszukiwarkę wakacji.
Lizbona królową wakacji połączonych z pracą
Lizbona zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji europejskiej. W Lizbonie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, do tego można tam skubnąć najlepszy pastel de nata i wypić w dobrej cenie pyszną kawę lub niezłe (i niedrogie) wino.
Miasto oferuje również wi-fi na wielu plażach, a taksówka kosztuje 2,15 złotego za km.
Czytaj także: Kraków na 3 miejscu w rankingu… najlepszych na świecie miast dla piwoszy
Barcelona vice miss Europy w kategorii workation
Na drugim miejscu znajduje się drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, czyli Barcelona. Wyjątkowa architektura zapewnia miastu wysoką pozycję w bardzo wielu turystycznych rankingach, takich jak np. Instagrammability.
Jeśli chodzi o pracę, miasto miało drugą co do wielkości liczbę przestrzeni coworkingowych w Europie po Londynie. Ponadto szybkość internetu w Barcelonie jest bardzo dobra, średnio 37 Mb/s.
Budapeszt na podium
Trzecie miejsce w Europie zajęła stolica Węgier. Budapeszt to także jedno z najbardziej turystycznych miast w Europie, ale w pracy zdalnej liczą się także ceny napojów.
Za cappuccino i za kufel piwa zapłacimy średnio tyle samo, około 6,40 złotego.
Stambuł na czwartym miejscu
Kolejną pozycję w rankingu na europejskiej liście zajmuje Stambuł. Prędkość wi-fi nie powala, ale przejazd taksówką wynosi tam średnio 1,55 złotego za kilometr, a za kawę zapłacimy średnio 6,60 złotego.
W Stambule znajdziemy również tanie zakwaterowanie.
Renesans Bukaresztu
Na piątym miejscu europejskich miast pod względem pracy znajduje się Bukareszt.
Tętniąca życiem i ruchliwa stolica Rumunii odżyła turystycznie, a dla pracowników zdalnych ma jedną z najszybszych prędkości Wi-Fi na świecie (54 Mb/s), tanie opłaty za przejazd taksówką (średnio 1,90 złotego za kilometr) oraz kufel piwa za średnio mniej, niż 8 złotych.
Madryt i Sofia
Dalej w rankingu znajduje się stolica Hiszpanii oraz Bułgarii. Madryt i Sofia oferują wciąż relatywnie atrakcyjne ceny napojów, wynajmu mieszkań oraz porównywalnie szybki Internet.
Kraków- stolica polskiego workation
Na ósmym miejscu w Europie pod względem przyjazności do pracy zdalnej znalazł się Kraków. Liczba turystów na Krakowskim rynku mówi sama za siebie. To najczęściej odwiedzane miasto w Polsce przez zagranicznych turystów.
Index Workation pokazuje, że miasto może być atrakcyjne na wypad dłuższy od weekendu. Wysoka prędkość połączenia Wi- Fi zachęca do turystyki połączonej z pracą.
Jednak by wypić kawę, piwo, wynająć apartament lub zjeść w Krakowie zapłacimy średnio więcej, niż w większości miast znajdujących się w pierwszej siódemce rankingu.
Dalej na liście znalazł się Belgrad i Praga.
Top 5 miast UE pod względem rezerwowania noclegów. Które miejsca w rankingu zajęły polskie miasta?