Minister Aktywów Państwowych wpłaci do Funduszu Inwestycji Kapitałowych 3 mld zł na przejęcie akcji w spółkach produkujących amunicję. To plan na 2025 rok.
Minister aktywów państwowych planuje przekazać do Funduszu Inwestycji Kapitałowych wpłatę na poziomie 3 mld zł z przeznaczeniem na nabycie lub objęcie akcji podmiotów z udziałem Skarbu Państwa zaangażowanych w produkcję amunicji wielkokalibrowej oraz komponentów do niej, wynika ze stanowiska resortu do projektu ustawy okołobudżetowej na przyszły rok.
„Wobec sytuacji geopolitycznej w jakiej znajduje się Rzeczpospolita Polska inwestycje w zdolności obronne są jednym z priorytetów dla podnoszenia bezpieczeństwa kraju. Polska powinna w trybie pilnym rozbudować własne, autonomiczne zdolności produkcyjne w zakresie amunicji wielkokalibrowej, także mając na uwadze analizowane możliwości rozbudowy polskiej armii, w tym komponentu artylerii lufowej” – napisał minister.
Poinformował, że w roku 2025 dysponent Funduszu, tj. minister aktywów państwowych zamierza przekazać do Funduszu wpłatę środków z przeznaczeniem na nabycie lub objęcie akcji podmiotów z udziałem Skarbu Państwa zaangażowanych w produkcję amunicji wielkokalibrowej oraz komponentów do niej.
„W nawiązaniu do przekazanego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025 zgłaszam poprawkę polegającą na dodaniu […] przepisu w brzmieniu: [….] W roku 2025 źródłem przychodu Funduszu Inwestycji Kapitałowych może być również wpłata z budżetu państwa przekazana przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych na nabywanie lub obejmowanie akcji przez Skarb Państwa do wysokości 3 mld zł” – napisał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski w stanowisku do projektu ustawy okołobudżetowej.
Ocenił, że utworzenie nowych bądź rozbudowa istniejących zdolności do produkcji amunicji wielkokalibrowej to działania niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa, które są zbieżne z rosnącymi potrzebami Sił Zbrojnych RP i poddawane są jednemu z największych programów modernizacyjnych w historii. Jednocześnie wraz z rozbudową kompetencji do produkcji amunicji, związana jest potrzeba równoległego poszerzania kompetencji w zakresie produkcji prochu oraz pozostałych materiałów wybuchowych, niezbędnych do samodzielnej produkcji amunicji.
Obecnie liczba podmiotów na rynkach zagranicznych oferujących tego typu produkty jest bardzo ograniczona. To niekorzystnie wpływa na możliwość zabezpieczenia źródeł ich pozyskiwania, szczególnie w realiach konfliktu zbrojonego, co bezpośrednio przekłada się na brak możliwości zabezpieczenia produkcji amunicji dla sił zbrojnych, podkreślił.
Więcej:
- Jak Polska powinna budować swoją „zbrojeniówkę” i miejsce w Europie? Wywiad ze strategiem z Akademii Sztuki Wojennej
- Wydatki na wojsko są wysokie? W II RP były nawet 5 razy większe niż dziś [WYWIAD]
- Oszczędzanie na wojsku? Mało prawdopodobne. „Polityka fiskalna pozostanie luźna”
- Nowy fundusz poza budżetem. Chodzi o wsparcie dla przemysłu zbrojeniowego
- Schetyna o MON: dotychczasowe umowy zostaną. Ale finansowanie wojska się zmieni