Obniżki stóp procentowych: zdaniem Ireneusza Dąbrowskiego z RPP to możliwe pod koniec roku. Ale dużo zależy od inflacji bazowej, która wciąż jest na bardzo wysokim poziomie.
Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski uważa, że jest duże prawdopodobieństwo, że pod koniec roku Rada będzie miała pole do manewru, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych.
– Pod koniec roku może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych. Jest duże prawdopodobieństwo – powiedział Dąbrowski w rozmowie z RMF FM.
Inflacja bazowa
Jednocześnie według niego problemem nadal jest sprowadzenie inflacji bazowej do niższego poziomu.
– Jeżeli spojrzymy na gospodarkę jako na całość, to widzimy, że problemem jest podwyższona inflacja bazowa, czyli efekt drugiej rundy, efekt filtrowania cen. Problemem jest, jak inflację bazową sprowadzić do niższego poziomu – stwierdził Dąbrowski w rozmowie z RMF FM.
Jak wskazują szacunki analityków po najświeższym odczycie GUS, mimo, że ogółem inflacja CPI spadła w grudniu w stosunku do listopada 2022 roku, to inflacja bazowa nadal utrzymuje się na rekordowym, dwucyfrowym poziomie. I nadal rośnie.
Jak podał w piątek GUS, inflacja w grudniu wg ostatecznych danych wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rocznym. To sporo mniej, niż w listopadzie, ale wyhamowały głównie ceny opału, paliw i żywności.
To wszystko towary najbardziej podatne na wahania okresowe i nie wchodzą w skład koszyka inflacji bazowej. Sama inflacja bazowa zaś nadal opiera się spadkom, zwracają uwagę analitycy banku Pekao:
#DEZINFLACJA widoczna jest na razie w czynnikach niebazowych. Inflacja bazowa pozostaje "lepka", a w grudniu wg naszych szacunków jeszcze przyspieszyła do ok. 11,6% r/r. Źródło obecnej dezinflacji dobrze też widać na zestawieniu towary vs. usługi. pic.twitter.com/lI3p8EXwoz
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 13, 2023
Co dalej z inflacją?
Ogółem zdaniem Dąbrowskiego możliwy jest jeszcze niewielki wzrost inflacji na początku tego roku, ale poniżej 20 proc. w ujęciu rocznym.
Na to, że w wypadku gdyby wzrost był wyższy niż 20 proc., RPP może myśleć o kolejnych podwyżkach, a nie obniżkach stóp procentowych, wskazywał z kolei inny członek RPP, Henryk Wnorowski. Pisaliśmy o tym w tym artykule.
Podczas ostatniego posiedzenia w styczniu RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 roku.
ISB/opracowanie własne
Czytaj także:
- Inflacja zgodnie z oczekiwaniami. Są nowe dane GUS
- Kotecki z RPP: za wcześnie na deklaracje o obniżkach stóp procentowych w 2023 r.
- Nie tylko ceny energii. Wyższe składki ZUS i podwyżki płac to też wyzwanie dla firm
- Ile wynosi WIBOR dzisiaj. Czy wzrosną raty kredytu?