Dalsze podwyżki stóp procentowych coraz mniej prawdopodobne, pomimo wysokiej inflacji. Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej wskazuje, że RPP ma coraz mniejsze pole do manewru, jeśli chodzi o stosowanie tego narzędzia przeciwko inflacji.
Inflacja w sierpniu znowu wzrosła. Według wstępnego odczytu GUS, wyniosła w ujęciu rocznym 16,1 procent. Jednak jeśli chodzi o dalsze podwyżki stóp procentowych, „pole manewru może być coraz mniejsze” – wskazał jeden z członków RPP, Ludwik Kotecki.
– Nie możemy spowodować katastrofy u kredytobiorców i instytucji – wskazał ekspert w rozmowie ze stacją TVN 24.
– Jednak też jestem zdania, że stopa jest już na dosyć wysokim poziomie. Jeśli projekcje makroekonomiczne dotyczące silnego spowolnienia w polskiej gospodarce rzeczywiście będą się realizowały, to w stagflacyjnej sytuacji wydaje się, że stopy procentowe już bardzo nie mogą wzrosnąć – dodał.
Zamiast tego warto rozważyć wprowadzenie obligacji antyinflacyjnych – wskazał Kotecki w rozmowie ze stacją.
– Chyba warto rozważyć pomysł antyinflacyjnych obligacji emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Myślę, że do tego pomysłu należy wrócić i mam nadzieję, że wrócimy na najbliższym posiedzeniu RPP – powiedział członek Rady.
Inflacja konsumencka w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniosła 16,1 proc. w ujęciu rocznym według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Inflacja według GUS w sierpniu wzrosła porównaniu z lipcem. W poprzednim miesiącu ceny rosły w tempie 15,6 proc. rok do roku.
Przed publikacją danych GUS ekonomiści spodziewali się spadku sierpniowej inflacji do 15,4 proc. Głównym powodem miały być niższe ceny paliw.
Tym samym dane o inflacji zaskoczyły ekonomistów. Obecnie wskaźnik wzrostu cen jest najwyższy od marca 1997 r.
Polecamy też:
- Stopy procentowe mocniej w górę? Bank Pekao zmienia prognozę po danych o inflacji
- Kolejny rekord inflacji w strefie euro. Ceny energii znów na pierwszym planie
- Inflacja w sierpniu zaskoczyła. To jeszcze nie koniec zmagań ze wzrostem cen
- Polska gospodarka ostro hamuje. To zestawienie OECD tego dowodzi
- Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych i tak wzrosną. Rzecznik rządu ma nowe informacje