Inflacja konsumencka w Polsce w kwietniu wyniosła 2,4 proc., podał GUS we wstępnych danych. To więcej niż miesiąc wcześniej. Wzrost cen przyspieszył m.in. ze względu na powrót wyższej stawki VAT na żywność.
Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów.
Inflacja w kwietniu była taka, jak oczekiwali ekonomiści. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że inflacja wyniesie 2,4 proc.
Według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku o 1,9 proc.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jednocześnie ceny nośników energii spadły względem tego samego okresu poprzedniego roku o -2,3 proc.
Z kolei ceny paliw spadły rok do roku o -1,2 proc., podał GUS.
Jak się kształtuje inflacja w ostatnich miesiącach pokazuje ten wykres:
Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 3,6 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja.
W tej samej projekcji założono, że w 2025 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 3,6 proc. Natomiast w roku 2026 będzie to już 2,9 proc.
Podwyżka VAT podbiła inflację
Komentując dane o inflacji ekonomiści zwracają uwagę, że od początku kwietnia znów obowiązuje wyższa stawka VAT na żywność. Rząd zdecydował o powrocie 5-proc. stawki na artykuły spożywcze, co mogło podbić wzrost cen żywności.
Według ekonomistów mBanku VAT na żywność został przeniesiony na ceny w około 50 proc. Eksperci zwracają też uwagę na wzrosty cen paliw (+2,1 proc. mdm) i zaskakujący miesięczny spadek cen energii (o 0,2 proc. mdm).
🇵🇱 Inflacja w kwietniu 2,4% r/r, 1% m/m (poprzednio 2,0%). VAT na żywność przeniesiony naszym zdaniem w około 50% (poprawna prognoza), wzrosty cen paliw (+2,1% m/m – też poprawnie). Co nas zaskoczyło? Nisko energia (-0,2% m/m) oraz inflacja bazowa +4% (+0,6% m/m).
— mBank Research (@mbank_research) April 30, 2024
– Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację? Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65 proc. przełożenia, co dołożyło 0,5 pkt procentowego do kwietniowej inflacji. Reszta (ok. 0,3-0,4 pp.) w kolejnych miesiącach – oceniają ekonomiści Pekao SA.
🇵🇱Byliśmy bardzo blisko z naszym szacunkiem – według flash inflacja w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r (Pekao: 2,3%, konsensus 2,5%).
Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację? Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65% przełożenia, co dołożyło 0,5 pp. do kwietniowej… pic.twitter.com/aWAyUCVoNX
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) April 30, 2024
Polecamy także:
- Te powiaty wyróżniają się pod względem bezrobocia. Oto najnowsze zestawienie
- PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]