Prawie o połowę wzrosła liczba incydentów cyberprzemocy wśród młodych osób między 11. a 15. rokiem życia. W Polsce ten odsetek wzrósł do 22,4 proc. Nasila to potrzebę tworzenia regulacji chroniących dzieci i młodzież w przestrzeni cyfrowej.
Już 37 państw i regionów, głównie z Europy i Ameryki Północnej zanotowało wzrost występowania incydentów, które są zaliczane do grupy tzw. problematycznego korzystania z mediów społecznościowych, wynika z danych OECD. Takim mianem określa się zachowania, jak trudności z kontrolowaniem czasu spędzanego w sieci, zaniedbywanie obowiązków szkolnych i zawodowych, a także izolowanie się od normalnego życia oraz cyberprzemoc.
Za wzrost o 49 proc. średnich wskaźników PSMU (od Problematic Social Media Use) w latach 2017-2022, odpowiada wzrost liczby przypadków bycia ofiarą (26 proc.) oraz sprawcą cyberprzemocy (25 proc.). Jest to poważny problem, ponieważ młodzież stykająca się z przemocą w sieci jest bardziej podatna na zaburzenia psychiczne. Poza tym wpływa to na ich ogólny komfort życia, podkreślają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym.
Niepożądane incydenty w sieci częściej wśród dziewcząt
Młode kobiety są znacznie częściej odbiorcami negatywnych treści podczas korzystania z Internetu. Odsetek dziewcząt uznanych za Problematic Social Media User był wyższy w porównaniu do chłopców w aż 80 proc. badanych krajach. Natomiast luka między dziewczętami a chłopcami wzrosła do 5 pkt. proc., jeśli chodzi o częstość natrafiania na niepożądane treści w mediach społecznościowych. Analitycy polskiego think tanku wskazują, że ta niekorzystna przewaga młodych kobiet wynika z tego, że częściej używają sieci do komunikacji ze znajomymi.
Raport OECD podaje rekomendacje, jak poradzić sobie z falą przemocy w Internecie. Jego autorzy kładą nacisk na zwiększanie ogólnej świadomości na temat negatywnych zachowań w cyberprzestrzeni. Ponadto muszą być wprowadzone regulacje prawne, które ochronią młodych ludzi przed niepożądanymi incydentami w sieci.
W USA zostały już przegłosowane dwie ustawy dot. ochrony dzieci i młodzieży w social mediach, niezależnie od rekomendacji OECD. W ramach tego firmy internetowe będą mogły w ograniczonym zakresie zbierać dane dzieci i młodzieży. Poza tym ustawy wprowadzą usprawnienia w kontroli rodzicielskiej. Innym podmiotem, który prowadzi prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa dzieci w sieci jest UE.
Polecamy:
- Kryzys psychiczny u dzieci i młodzieży. „Psycholog w każdej szkole nie rozwiąże problemu” [WYWIAD]
- Na ratunek polskiej psychiatrii. Ministerstwo Zdrowia obiecuje duże inwestycje
- Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym. W 2023 lekarze wystawili 1,4 mln zaświadczeń