Dariusz Szwed będzie kierował bankiem PKO BP. Rada nadzorcza banku powołała go do zarządu. Szwed obejmie funkcję prezesa po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego – do czasu uzyskania tej zgody formalnie będzie wiceprezesem zarządu.
Rada nadzorcza PKO Banku Polskiego zdecydowała o powołaniu z dniem 14 kwietnia 2023 r. w skład zarządu banku Dariusza Szweda na stanowisko wiceprezesa zarządu, na bieżącą wspólną kadencję, która rozpoczęła się 3 lipca 2020 r. i jednocześnie powołała go na stanowisko prezesa zarządu pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) oraz z dniem wydania tejże zgody, podał bank.
Do czasu wydania zgody KNF rada powierzyła Szwedowi kierowanie pracami zarządu.
Bank podał też, że Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka zarządu z dniem 13 kwietnia 2023 r., a jednocześnie rada nadzorcza odwołała Maksa Kraczkowskiego z zarządu banku z dniem 13 kwietnia 2023 r.
PKO podaje powody zmian w składzie zarządu banku
Zmiany w składzie zarządu PKO Banku Polskiego mają ugruntować jego pozycję oraz wzmocnić rolę banku w zakresie wspierania polskich przedsiębiorców, finansowania inwestycji oraz wzmocnić segment detaliczny, poinformował przewodniczący rady nadzorczej Robert Pietryszyn.
– Celem dzisiejszych zmian w składzie zarządu PKO Banku Polskiego jest wzmocnienie i ugruntowanie pozycji banku jako gwaranta stabilności finansowej milionów Polaków oraz jednego z motorów napędowych krajowej gospodarki. Szczególnie istotne jest wzmocnienie roli banku w zakresie wspierania polskich przedsiębiorców, finansowania inwestycji oraz wzmocnienia segmentu detalicznego. PKO Bank Polski jest największym bankiem w kraju oraz liderem rodzimego rynku pod względem skali działania oraz liczby klientów, zamierzamy sukcesywnie wzmacniać siłę marki banku – powiedział Piotr Pietryszyn.
Kim jest nowy prezes PKO?
– Dariusz Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru ‚Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025 – czytamy w komunikacie.
W latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu banku – sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI.
Był członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego. Wcześniej, od roku 1995 był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku.
Ponadto był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private banking w połączonym banku, podano także.
Jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Ma również dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
W ub. tygodniu Paweł Gruza poinformował o rezygnacji ze skutkiem na koniec dnia 12 kwietnia br. z kierowania pracami zarządu PKO BP oraz z ubiegania się o pełnienie funkcji prezesa.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 430,7 mld zł na koniec 2022 r.
Czytaj więcej:
- Paweł Gruza nie będzie prezesem PKO BP. Ale zostaje w zarządzie banku
- Polska odporna na wahania stóp procentowych? Wiceprezes PKO BP uspokaja
- Podwyżka płacy minimalnej nie wpłynie negatywnie na zatrudnienie. Tak ocenia PKO Bank Polski