Strona główna NEWS Koszty życia na świecie. Sprawdzamy, które miasto jest najdroższe i jak wypada Warszawa

Koszty życia na świecie. Sprawdzamy, które miasto jest najdroższe i jak wypada Warszawa

przez Martyna Maciuch

Jakie są koszty życia w największych miastach świata? Najdrożej wcale nie jest w Dubaju, czy Genewie. Warszawa w zestawieniu kosztów wysoko wypada w Polsce, ale w Europie to najwyżej średniak. 

Hamilton na Bermudach, czyli atlantyckim archipelagu, stanowiącym brytyjskie terytorium zamorskie. To właśnie najdroższe miasto świata – przynajmniej, jeśli chodzi o wysokość kosztów życia.

Najdroższe miasta pierwszej połowy 2022

Ranking najdroższych miast świata opracował portal Numbeo.com. To specjalistyczna witryna zajmująca się zbieraniem danych o kosztach życia, wynajmu i wynagrodzeniach na świecie.

Gromadzone przez ostatnie pół roku informacje posłużyły analitykom portalu do stworzenia indeksu kosztów życia. Wskaźnik ten obrazuje, jak drogie jest utrzymanie w danym mieście.

Pod uwagę w rankingu najdroższych miast eksperci Numbeo wyróżnili kilkaset miejsc. Najbardziej wymagającym z nich okazało się właśnie Hamilton, które zamieszkuje niecałe 900 mieszkańców. To bermudzkie miasteczko nie przypomina jednak miast podobnej wielkości, położonych w Polsce.

W Hamilton znajduje się logistyczne, administracyjne, turystyczne i finansowe centrum archipelagu. A ten przyciąga co roku pół miliona turystów i dziesiątki biznesmenów, którzy chcą skorzystać z wyjątkowo korzystnego systemu podatkowego.

Łącznie w całych Bermudach jest zarejestrowanych kilkanaście tysięcy spółek, które traktują wyspy jako raj podatkowy – to mniej więcej jedna taka spółka na pięciu stałych rezydentów terytorium.

Koszty życia w Szwajcarii najwyższe w Europie

Chociaż na szczycie podium nie znalazło się żadne szwajcarskie miasto, to należy uznać, że właśnie Szwajcaria jest jednym z najdroższych państw świata. Aż sześć z dziesięciu najdroższych miast znajduje się właśnie w tym kraju. Są to (w kolejności alfabetycznej): Bazylea, Berno, Genewa, Lozanna, Zug i Zurych.

W Europie drogo jest także w Norwegii. W tym państwie znajdują się trzy spośród dwudziestu najdroższych miast świata.

Jak na tle świata wypada Polska? Stosunkowo nieźle. Przede wszystkim, Warszawa okazuje się w rankingu Numbeo jedną z tańszych światowych stolic. Spośród miast stołecznych, dla których portal dysponuje danymi, w Europie taniej niż w Warszawie jest tylko w kilku. A droższe od polskiej stolicy są chociażby Sofia czy Bukareszt.

Na podium europejskich stolic wylądowały, oprócz norweskiego Oslo, także Reykjavik i Londyn.

Ale Warszawa nie jest taka droga także w porównaniu ze stolicami innych kontynentów.  Sporo droższych od polskiej stolic znajdziemy także w Azji i Ameryce Północnej. Także w Afryce i Ameryce Południowej są miasta stołeczne droższe niż Warszawa – chodzi o chociażby o Dakar, Montevideo czy Port-of-Spain. Prawie dwa razy droższa niż Warszawa jest też nowozelandzka stolica, Wellington.

Interaktywny wykres, pokazujący pozycję Warszawy na tle wybranych światowych stolic, przedstawiamy poniżej:

Koszty życia w Warszawie najwyższe w Polsce

Warszawa jest jednak najdroższym polskim miastem według Numbeo. W zestawieniu znalazło się jeszcze 9 innych miast. Na podium znalazły się Wrocław i Kraków. Dalej w kolejności są Katowice, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Szczecin, Łódź oraz Lublin.

Warto zauważyć jednak, że wysokość indeksu we wszystkich miastach Polski jest dość zbliżona. Nie ma tu sytuacji jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie różnice pomiędzy wartością indeksu dla najtańszych i najdroższych miast z zestawienia sięgają 40 punktów.

Różnice pomiędzy miastami w Polsce są także mniejsze, niż chociażby w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Włoszech. Wartości indeksu dla polskich miast sięgają bowiem wartości od ok. 39 pkt. w przypadku najdroższej Warszawy do ok. 32 pkt. w Lublinie.

Zestawienie polskich miast prezentuje poniższa mapa:

Metodologia zestawienia

Wskaźnik kosztów życia, opracowywany przez portal Numbeo, jest względnym wskaźnikiem cen wybranego katalogu dóbr konsumpcyjnych. Obejmuje ceny artykułów spożywczych, restauracji, transportu i mediów. Nie obejmuje natomiast kosztów zakwaterowania, takich jak czynsz czy hipoteka.

Punktem odniesienia dla wskaźników opracowywanych przez Numbeo są ceny w Nowym Jorku. Jeśli więc w danym mieście wskaźnik kosztów w branży gastronomicznej wynosi np. 120, oznacza to, że średnio restauracje i bary są w nim o 20 proc. droższe niż w Nowym Jorku.

A więc wskaźniki dla Warszawy czy innych polskich miast na poziomie od 32 do 39 oznaczają, że miasta te są średnio 61-68 proc. tańsze, niż Nowy Jork.

Zestawienie kosztów życia w miastach zostało opracowane przez portal na podstawie danych z pierwszego półrocza 2022 roku.


Polecamy też:

Powiązane artykuły