Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur zostanie wprowadzony z opóźnieniem, poinformowało Ministerstwo Finansów. Nie jest to jedyna zmiana w projekcie.
Ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie zmian w projekcie wprowadzającym KSeF po konsultacjach z przedstawicielami biznesu.
Najważniejsza zmiana to przesunięcie daty uruchomienia KSeF. Pierwotnie miało to nastąpić już 1 stycznia 2024 roku. Po konsultacjach MF proponuje, aby Krajowy Rejestr e-Faktur ruszył 1 lipca 2024 roku.
Czytaj: Składki na ZUS w 2023 roku. Przedsiębiorców czeka bardzo duża podwyżka [EXPLAINER]
Jednocześnie resort deklaruje, że z systemu zostaną wyłączone faktury konsumenckie.
– Proponowane zmiany uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury – podało MF w komunikacie.
Co to jest Krajowy System e-Faktur?
Według zamierzeniem MF Krajowy System e-Faktur (KSeF) ma umożliwiać wystawianie i udostępnianie tzw. faktur ustrukturyzowanych.
– W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych – podaje MF.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych umożliwi fiskusowi lepszy i bardziej dokładny monitoring obrotu gospodarczego i, w związku z tym, łatwiejsze wychwytywanie nieprawidłowości.
Zobacz: Jak dobrze rozliczyć podatki w 2023 r. O tym przedsiębiorca powinien pamiętać [EXPLAINER]
Resort twierdzi, że uruchomienie KSeF to także korzyści dla podatników. Według MF pozwoli to przyspieszyć i zautomatyzować wystawianie i obieg dokumentów, a także umożliwi ich automatyczną archiwizację.
– Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów.(…) Korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich. Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA itp. – podaje MF w komunikacie.
Od kiedy obowiązkowy KSeF?
Według pierwotnych planów MF system miał być obowiązkowy dla wszystkich firm od początku przyszłego roku. Dzisiejszą decyzję resort przesunął datę wprowadzenia nowego obowiązku o pół roku.
Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem już od początku 2022 roku Krajowy System e-Faktur działa jako rozwiązanie dobrowolne. Od tego momentu każdy przedsiębiorca wystawiający faktury może wystawić faktury ustrukturyzowane w ramach KSeF.
Obowiązkowy KSeF będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych, którzy płacą VAT, jak takich, którzy nie są vatowcami i korzystają ze zwolnienia z podatku.
oprac. Marek Chądzyński
Polecamy:
- Będą podatki od niezamieszkanych lokali. Rząd chce ograniczyć liczbę pustostanów
- Miasta podwyższają podatki od nieruchomości. Nawet kilkunastoprocentowy wzrost
- Soboń z MF: Zmiany w podatku Belki wejdą w 2024 roku, choć możliwe, że pojawią się wcześniej