Firmy działające w Polsce mają jeden z najniższych w UE poziomów używania stałych łączy szerokopasmowych. Zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), 83,7 proc. firm zatrudniających 10 lub więcej pracowników, korzysta z internetu za pomocą stałego łącza szerokopasmowego. To umieszcza nas na 3. pozycji od końca wśród państw UE.
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, 83,7 proc. firm w Polsce, zatrudniających 10 lub więcej pracowników, korzysta z internetu za pomocą stałego łącza szerokopasmowego. Jednakże, gdy spojrzymy na to według wielkości firm, okazuje się, że to głównie małe firmy (zatrudniające od 10 do 49 osób) mają większe trudności z użyciem stałych łączy szerokopasmowych.
Różnice między Polską a liderem tego wskaźnika w UE zmniejszają się wraz z rozmiarem firm, od 18,6 pkt. proc. w przypadku małych firm, do 7,6 pkt. proc. w firmach średnich oraz 1,4 pkt. proc. w dużych przedsiębiorstwach.
Odsetek firm korzystających z tych łączy nie ma jednak bezpośredniego związku z prowadzeniem zdalnych spotkań online. Dla przykładu w Rumunii, gdzie 98,2 proc. firm posiada łącza szerokopasmowe, tylko 31,2 proc. z nich organizowało spotkania online, co stanowi jedno z najniższych wyników.
W Austrii, gdzie wskaźniki te wynoszą odpowiednio 81,8 proc. i 49,5 proc, oraz w Szwecji, z wynikami 91,1 proc. i 79,4 proc, znacznie więcej firm angażuje się w spotkania online.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Transformacja cyfrowa jest niezbędna
Posiadanie infrastruktury cyfrowej nie zawsze oznacza jej pełne wykorzystanie. Zdalne spotkania mogą być ważnym wskaźnikiem różnic strukturalnych między gospodarkami różnych krajów, wpływając jednocześnie na tempo transformacji cyfrowej, podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
Badacze z Hepi podkreślają, że posiadanie infrastruktury cyfrowej to warunek konieczny, ale nie wystarczający do przeprowadzenia transformacji cyfrowej. Aktualny poziom dostępu do stałych łączy szerokopasmowych nie jest główną przeszkodą. Kluczowym aspektem są przede wszystkim strukturalne fundamenty gospodarki, zwłaszcza w krajach, gdzie duża część firm rywalizuje niskimi kosztami pracy, tak jak w Polsce.
Aby przyspieszyć cyfrową transformację, eksperci sugerują, że konieczne są działania wspierające współpracę branżową i międzybranżową przedsiębiorstw, a także strategiczne podejście do zmiany struktury gospodarki na poziomie krajowym.
Polecamy także:
- Cyfryzacja sektora rządowego w Polsce wypada nieźle. Rozwijamy się szybciej niż inne kraje
- Firmy wiedzą, że cyfryzacja jest ważna. Ale na razie niewiele z tego wynika
- Cyfryzacja jest kluczowa dla dalszego rozwoju gospodarczego w Europie i na świecie