Dwa miliony złotych – tyle wyniesie próg wartości kredytu, który umożliwi skorzystanie z wakacji kredytowych, informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na uwagi złożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ministerstwo Finansów na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowało odpowiedź na uwagi UOKiK do projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczy to tak samo ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
– W celu lepszego dostosowania projektowanych rozwiązań do grupy konsumentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, poddaje pod rozwagę ograniczenie pomocy do kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln złotych lub niższego – podał UOKiK w swojej opinii do projektu.
W odpowiedzi na uwagi urzędu, co opisuje Polska Agencja Prasowa, wiceminister finansów Jurand Drop, odpowiedział, że „uwaga zostanie częściowo uwzględniona poprzez ustanowienie progu na 2 miliony złotych”.
– Z jednej strony ustanowienie progu dot. wartości udzielonego kredytu uniemożliwi skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych przez osoby niepotrzebujące wsparcia, a z drugiej strony musi uwzględniać ceny nieruchomości w dużych miastach. Zasadne z tego powodu jest określenie tego progu na poziomie 2 milionów złotych. Propozycja zmiany przepisu zostanie przedstawiona do rozpatrzenia przez komisje prawniczą – czytamy w wypowiedzi Dropa, cytowaną przez PAP.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W projekcie znalazły się także propozycje zmian w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. O pomoc wedle projektu ustawy będą mogli się ubiegać kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej, czyli tacy w przypadku których rata kredytu stanowi 40 proc. dochodów gospodarstwa domowego. Obecnie, wskaźnik ten wynosi 50 proc.
Program „Wakacje Kredytowe” wszedł w życie w 2022 roku. Na ich podstawie każdy kredytobiorca, bez względu na wysokość dochodów, mógł nie płacić rat swojego kredytu przez cztery miesiące w 2022 i 2023 roku. Odbywało się to na zasadzie każdych dwóch miesięcy w III i IV kwartale w 2022 roku i jednego miesiąca na każdy kwartał ubiegłego roku.
Polecamy także:
- Batalia o wakacje kredytowe. UOKiK chce obniżenia progu kredytu
- Wakacje kredytowe w nowym wydaniu. Ministerstwo Finansów ma już projekt
- Wakacje kredytowe poczekają na nowy rząd. Hołownia: nikt nie będzie niczego opóźniał