Jutro, we wtorek 10 maja, zostanie przedstawiony projekt pomocowy dla osób z kredytami hipotecznymi, które mają trudności by je spłacić – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.
Po ogłoszeniu projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych. – Chcemy, żeby większość przepisów weszła w życie już 1 lipca – mówił Müller podczas konferencji prasowej.
Rzecznik rządu przypomniał najważniejsze punkty projektu, przede wszystkim tzw. wakacje kredytowe, czyli 4 miesiące w ciągu roku, kiedy będzie można przesunąć płatność kredytu i możliwość dopłaty do należności finansowych, gdy część z tych środków może zostać umorzona.
Kolejnym punktem miałoby być odejście od WIBOR-u, jako stopy procentowej, którą banki wykorzystują do wyliczania oprocentowania kredytów. Co zamiast niego? – Byłby nowy system liczenia kosztów kredytów. To pozwoliłoby obniżyć odsetki kredytobiorców o miliard złotych – mówił Piotr Müller. Jak dodał, nowy wskaźnik miałby wejść w życie od nowego roku.
O szczegółach programu zapowiedzianych pod koniec kwietnia pisaliśmy m. in. tutaj.
– Przygotowujemy także pewne mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki, aby wysokości lokat były wyższe – poinformował Müller. Na pytanie o to, jak rząd zamierza zmusić do tego banki odparł, że liczy na to, że wystarczą zapowiedzi rządu, że w razie potrzeby jest gotów to zrobić.
– Na razie liczymy na to, że sektor bankowy samodzielnie wprowadzi odpowiednie rozwiązania. Dostajemy już pierwsze komunikaty, że taka idea w sektorze bankowym już się pojawiła – mówił rzecznik.