Kryzys energetyczny, który wybuchł w wielu krajach Europy po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę, miał swój silny wpływ na rozwój zielonych technologii. Firmy energochłonne odnotowały szybki wzrost zatrudnienia do technologii niskoemisyjnych.
Swoje badania na ten temat opisują ekonomiści Banku Światowego w pracy w portalu CEPR. Zebrali dane, z których wynika, że firmy energochłonne oraz te z krajów bardziej uzależnionych od importu gazu ziemnego odnotowały po 2022 r. szybszy wzrost zatrudnienia związanego z technologiami niskoemisyjnymi.
– Dane wskazują na znaczny wzrost liczby ofert pracy w 2022 r., szczególnie w Europie. Ustalenia wskazują, że szoki cenowe energii i ceny emisji dwutlenku węgla mogą przyspieszyć przyjęcie [zielonych] technologii – piszą w artykule „Crisis breeds innovation: How the 2022 energy crisis accelerated green technology adoption” Paulo Bastos, Jacob Greenspon, Katherine Stapleton i Daria Taglioni.
Jak to zbadano
Żeby sprawdzić, czy w zielonych technologiach postęp przyspieszył nie badali inwestycji – brak szczegółowych danych na temat wdrażania technologii niskoemisyjnych (LCT) w poszczególnych krajach – lecz rynek pracy. Przeanalizowali internetowe oferty pracy z 35 krajów i w ten sposób zmierzyli rozprzestrzenianie się umiejętności związanych z nowymi technologiami w sektorze energii i ocenili rolę wojennego kryzysu energetycznego w napędzaniu popytu na konkretne prace w latach 2014-2022.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W 2022 roku firmy energochłonne i w największym stopniu zależne od rosyjskiego gazu ziemnego znacząco zwiększyły rekrutację pracowników do prac związanych z technologiami łagodzenia zmiany klimatu (klasyfikacja Europejskiego Urzędu Patentowego). To bardzo szeroko traktowany sektor, bo badane stanowiska pracy związane były zarówno z badaniami nad różnymi technologiami – także w laboratoriach, jak i produkcją i wdrażaniem tych technologii w różnych sektorach.
W latach 2021–2022 szczególnie duży wzrost zainteresowania firm pracownikami odnotowano w czterech grupach LCT związanych z: energią odnawialną, nowymi pojazdami (fabryki elektryków), termomodernizacją (montowanie pomp ciepła) oraz wytwarzaniem i magazynowaniem energii elektrycznej. Jak piszą autorzy badania, zawody związane z wdrażaniem rozwijały się szybciej niż te związane z produkcją czy badaniami.
Więcej ofert pracy
– Analizując dane z 16 krajów, w których dostępne są informacje o ofertach pracy od 2014 r., obserwujemy umiarkowany wzrost zatrudnienia związanego z LCT do 2018 r., który następnie gwałtownie przyspieszył w 2022 r. Odsetek wszystkich internetowych ofert pracy wspominających LCT wzrósł ponad dwukrotnie w latach 2019–2022, wzrastając z poniżej 1 proc. na koniec 2021 r. do 1,7 proc. na koniec 2022 r. W przypadku rozszerzonego zbioru danych obejmującego 35 krajów podobny wzorzec skromnego wzrostu od 2019 do 2021 r. i szybki wzrost w 2022 r. – piszą analitycy Banku Światowego.
Ten szybki wzrost liczby wakatów związanych z LCT miał miejsce w 75 proc. badanych krajów, ale najsilniejszy wzrost odnotowano w Europie.
Z badania wynika, że, niestety w krajach i firmach, które nie były ściśle zależne od sytuacji geopolitycznej w 2022 r. zainteresowanie pracownikami kwalifikującymi się do prac przy LCT było znacznie niższe.
– Ten zróżnicowany wzrost rozpoczął się w marcu 2022 r., osiągając szczyt w grudniu 2022 r. Wyższe ceny energii spowodowane inwazją skłoniły firmy do zatrudniania większej liczby pracowników, którzy mogą pomóc im w przyjęciu lub rozwoju LCT. Silniejsza reakcja przedsiębiorstw bardziej energochłonnych oznacza próbę obniżenia kosztów energii – czytamy w badaniu.
Ekonomiści Banku Światowego są przekonani, że wojenny kryzys energetyczny wymusił przyspieszenie transformacji w 2022 r. Niestety, z drugiej strony, ani pandemia i ograniczenie produkcji i podróży, ani wybuch wojny nie wpłynęły na znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i obniżenie globalnej temperatury na świecie.
Warto też przeczytać:
- Niższe rachunki, mniej smogu. Ten raport tłumaczy, dlaczego pompy ciepła są popularne
- Wojna nie przyspieszyła transformacji energetycznej. „Nie redukujemy emisji CO2” [WYWIAD]
- Świat wciąż zwiększa emisje gazów cieplarnianych. Problemem pozostaje trujący transport