Odbicie gospodarcze po pandemii sprawiło, że emisje gazów cieplarnianych w 2022 roku znów wzrosły. Sama Unia Europejska, w tym Polska, zredukowała swój wpływ na ocieplenie klimatu. Ale problemem również w Europie pozostaje wzrost emisji w transporcie.
Globalne emisje gazów cieplarnianych w 2022 roku wzrosły o 1,4 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i były najwyższe w historii. Sięgnęły łącznie 53,8 gigaton ekwiwalentu CO2. Pokazuje to raport sporządzony na podstawie danych z Emissions Database for Global Atmospheric Research (EDGAR).
– Ten trend wzrostowy wskazuje na kontynuację odbicia po pandemii COVID-19. Co więcej globalne emisje gazów cieplarnianych w 2022 r. wzrosły o 6,2 proc. w porównaniu z poziomami z 2020 r. i o 2,3 proc. w porównaniu z poziomami z 2019 r. – czytamy w opracowaniu.
W skali świata emisje wzrosły niemal we wszystkich sektorach gospodarki. Na stabilnym poziomie pozostały jedynie w sektorze produkcji przemysłowej i budynków. Największy, bo 5-proc. wzrost odnotowano w transporcie.
Kto i co emituje?
Na łączne emisje gazów cieplarnianych w ubiegłym roku składał się głównie dwutlenek węgla – 71,6 proc. całkowitej emisji. Z kolei metan stanowił 21 proc. całości, tlenek diazotu – 4,8 proc., a gazy fluorowane – 2,6 proc.
Czytaj też: Lato 2023 roku najgorętszym w historii pomiarów. Zmiany klimatu demolują planetę
Od 1990 do 2022 roku, emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych wzrosła już o ponad 70 proc. Wzrost emisji metanu w tym okresie wyniósł 32,4 proc., a tlenku diazotu – o 36,5 proc. Emisja gazów fluorowanych wzrosła w tym czasie aż czterokrotnie.
– Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Unia Europejska, Rosja i Brazylia były sześcioma największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie w 2022 r. Łącznie odpowiadają one za 50,1 proc. globalnej populacji, 61,2 proc. globalnego produktu krajowego brutto, 63,4 proc. globalnego zużycia paliw kopalnych i 61,6 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych – podano.
Wojna nie przyspieszyła transformacji energetycznej. „Nie redukujemy emisji CO2” [WYWIAD]
Unijne ambicje a rzeczywistość
Sama UE systematycznie zwiększa swoje cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z ustaleniami pakietu Fit for 55, emisje mają spaść o 55 proc. do 2040 roku w porównaniu z rokiem 1990.
A jak to wygląda dziś? Według najnowszych danych z bazy EDGAR, UE zmniejszyła emisje o 27 proc. w okresie 1990-2022. W samym 2022 roku spadły one zaledwie o 1 proc.
W ostatnim roku największy progres wykonano w UE w sektorze budynków – jego emisje spadły o 7 proc. w skali roku. Wzrosły natomiast emisje z transportu – o 4 proc. i energetyki – o 2 proc. We wszystkich pozostałych branżach emisje spadki wyniosły między 1 a 4 proc.
Polska energetyka mniej emisyjna
Polska na tle Unii wypada przeciętnie. Od 1990 do 2022 roku zredukowaliśmy emisję gazów cieplarnianych aż o 22 proc. W samym 2022 roku redukcja wyniosła natomiast 2 proc.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Jeśli chodzi o poszczególne sektory to polską piętą achillesową pozostaje transport. W 2022 roku wielkość emisji z tego sektora wzrosła w Polsce o 8 proc. A od 1990 roku – aż o 240 proc. O wzroście emisyjności polskiego transportu pisaliśmy już przy okazji ubiegłorocznego raportu.
O 1 proc. w skali roku wzrosła emisyjność polskiego rolnictwa. W 2022 zmniejszyły się za to emisje z energetyki – o 3 proc. Można to wiązać zarówno z rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii, jak i z nieco niższym jej zużyciem.
Z kolei o 5 proc. spadły emisje w trzech sektorach w Polsce: produkcji przemysłowej, budynków i produkcji paliw. Bez zmian w 2022 roku była emisja sektora zagospodarowania odpadów.
Polecamy także:
- Emisje gazów cieplarnianych w Polsce zmalały. Ale gospodarka też się skurczyła
- Eksperci: UE może zmniejszyć emisje o 90% do 2040 roku. Najpierw odchodząc od paliw kopalnych
- Światowe emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną. Mimo rozwoju odnawialnych źródeł energii
- Polskie firmy za mało inwestują w redukcję emisji. To przez brak wykwalifikowanych pracowników ESG
- Koniec tanich lotów? Parlament UE zatwierdził zmiany w systemie uprawnień do emisji CO2
- Emisje z energetyki jeszcze wzrosły, ale to już koniec. „To początek końca ery paliw kopalnych”
- Zmiany klimatu to pożary lasów, a te produkują więcej CO2. To błędne koło