Podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie około 24 proc., a ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o około 54 proc. URE podał nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Urząd poinformował też o tym, że ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o 54 proc.
Nowe taryfy mogą wejść w życie 14 dni po ich publikacji przez URE, a więc od 1 stycznia.
Skąd wzrost cen prądu?
Jak poinformował Urząd, to „wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2 głównymi przyczynami wzrostu naszych rachunków”.
W ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie tego roku osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną – wyjaśnia też URE. Zmiany obrazuje poniższa grafika URE.
„Drugim czynnikiem znacząco przekładającym się na ceny energii w Polsce, są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Nasza energetyka w większości oparta jest bowiem na tym paliwie: 80 proc. wyprodukowanej tym roku w kraju energii elektrycznej pochodziło właśnie z węgla. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 r. do listopada br. wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną” – informuje Urząd.
Poniższa grafika Urzędu Regulacji Energetyki ilustruje wzrost cen uprawnień do emisji CO2 od maja 2019.
Wzrost cen gazu po raz pierwszy rozłożono na raty
Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, by ograniczyć wzrost cen paliwa gazowego dla odbiorców w gospodarstwach domowych, po raz pierwszy pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych.
„Pozwala on ograniczyć skalę podwyżki ceny gazu poprzez przeniesienie części kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie” – informuje URE.
Jak wyjaśnia regulator, koszty dla gospodarstw domowych rosną wskutek gwałtownie rosnących kosztów zakupu tego paliwa przez przedsiębiorców na europejskim rynku gazu. Utrzymujący się wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi podstawowe źródło pozyskania tego paliwa przez PGNiG OD, jest głównym powodem wzrostu cen dla odbiorców indywidualnych. Ilustruje to infografika URE.
Wcześniejsze szacunki wzrostu cen
Wcześniej Radio Zet informowało nieoficjalnie, że podwyżki cen prądu sięgną 20 proc., a gazu – 40 proc. Jeszcze wcześniejsze prognozy mówiły o kilkunastoprocentowej podwyżce cen energii.
Polski Instytut Ekonomiczny przewidywał, że ceny energii wzrosną o ok. 12,8 proc. w 2022 roku, a to podwyższy inflację prawie o 1,5 pkt proc. Z kolei według Ministerstwa Finansów podwyżka cen za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wyniesie szacunkowo 10-15 proc. w przyszłym roku.
9 grudnia Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, zakładającą wprowadzenie w przyszłym roku świadczenia na częściowe pokrycie kosztów energii elektrycznej oraz żywności. To element tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Dlaczego ceny energii i gazu rosną?
Jednym z ważnych czynników wpływających na ceny prądu są szybko rosnące podatki od zanieczyszczeń – tzw. EU ETS.
Jak pisaliśmy, certyfikaty EU ETS drożeją, bo rynek spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na energię z węgla – a więc również większego popytu na uprawnienia do emisji CO2.
Europa ma problemy z dostępem do innych źródeł energii, zwłaszcza gazu, po tym, jak główny dostawca – Gazprom – ograniczył podaż tego surowca, tłumacząc to koniecznością uzupełnienia stanu magazynów w Rosji. To wpływa zarówno na ceny prądu, jak i gazu.
Na sprzedaży uprawnień do emisji zarabia polski skarb państwa: już 17,3 mld zł trafiło w tym roku do budżetu z ich sprzedaży.
Polska z czwartą najwyższą inflacją w UE. Eurostat podał nowe dane