Od 1 września 2025 r. w szkołach ma pojawić się nowy przedmiot. Będzie to edukacja zdrowotna, która zastąpi zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Jesienią ruszą konsultacje publiczne w tej sprawie.
O planach wprowadzenia nowego przedmiotu w szkołach poinformowali na konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka, minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.
– Polska młodzież potrzebuje rzetelnej wiedzy. My tę wiedzę dostarczymy – zadeklarowała Barbara Nowacka.
– Nie ma lepszego czasu na wyrabianie nawyków zdrowotnych niż szkoła. […] Musimy uczyć dzieci, żeby umiały dbać o siebie, o swoje zdrowie. […] Nie będziemy się kierowali naszymi poglądami a dobrem dzieci – dodała Izabela Leszczyna.
Nie będzie już wychowania do życia w rodzinie
Jak przekazała szefowa resortu edukacji, nie ma jeszcze decyzji w jakim wymiarze edukacja zdrowotna będzie prowadzona. Przedmiot będzie obowiązywał w szkołach podstawowych (klasy IV-VIII) i klasach I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia.
– Powołałam zespół, który opracuje założenia nowego przedmiotu, podstawy programowe i liczbę godzin – poinformowała Barbara Nowacka.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Edukacja zdrowotna ma zastąpić zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Omawiane będą zagadnienia dotyczące zdrowia fizycznego i odżywiania, profilaktyki, uzależnień. W programie ma znaleźć się także komponent dotyczący edukacji seksualnej.
Nowy przedmiot ma zacząć obowiązywać w szkole 1 września 2025 r.
Minister edukacji zapowiedziała również, że zorganizowane zostaną kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy będą prowadzili nowy przedmiot. Zapewniła również, że zanim zostanie on wprowadzony do planu zajęć, przeprowadzone zostaną we wrześniu lub październiku tego roku konsultacje publiczne. Ma to być szeroka debata publiczna.
Czytaj także:
- Sztuczna inteligencja w szkolnej ławce. Nauczyciele są sceptyczni, ale przed nią nie uciekną
- Laptop dla ucznia, czy mniej ekranów w szkole? Inne kraje już wybrały, Polska stoi na rozdrożu
- Szkolnictwo na wyspach pod okiem AI. Ponad połowa studentów korzysta ze sztucznej inteligencji
- Polscy uczniowie źle się czują w szkole. Wystawili systemowi edukacji niską ocenę