Rząd jest otwarty na rozmowy z sektorem bankowym dotyczące terminu wejścia w życie zamiany WIBOR na inną stawkę, zapowiadanego przez rząd na 1 stycznia 2023 r., wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera.
Pytany, czy możliwe jest wprowadzenie okresu przejściowego przy planowanej zamianie WIBOR-u na inny wskaźnik, Muller powiedział: „To zależy”.
– Przez zamianę WIBOR wiele osób rozumie albo likwidację WIBOR-u w całości albo uruchomienie nowego WIBOR dla części kredytów, dla nowych kredytów. W związku z tym oczywiście tutaj z branżą, z sektorem będziemy rozmawiać na argumenty, natomiast celem, istotą tych rozwiązań było to, żeby ograniczyć całe koszty obsługi kredytów, które były generowane częściowo przez WIBOR – powiedział Muller podczas konferencji prasowej.
Czytaj także: Zastąpienie WIBOR nową stawką. MF: Musimy być ostrożni, by rynek przyjął to spokojnie
– Więc oczywiście jesteśmy otwarci, aby dyskutować o tym, ale to ma być przede wszystkim korzyść dla obywateli oczywiście z zagwarantowaniem stabilności sektora bankowego – dodał.
Przypomniał, że część banków była np. bardzo przeciwna wakacjom kredytowym, ale rząd utrzymał proponowane rozwiązania.
– Co do WIBOR-u, będziemy o tym dyskutować- podsumował rzecznik.
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawiera zapis, dotyczący zastąpienia WIBOR innym wskaźnikiem, który ma obniżyć wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR ma zostać uregulowany w rozporządzeniu.
Polecamy: To może być następca WIBOR-u. Oprocentowanie kredytów powinno spaść, jeśli banki użyją tej stawki
Procedura wyznaczenia zamiennika będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po wypracowaniu danego rozwiązania minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.
Jeżeli jednak nie uda się doprowadzić do wyznaczenia zamiennika, wówczas ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia zamiennika za WIBOR na podstawie stawki POLONIA. Dzięki zastąpieniu WIBOR innym wskaźnikiem kredytobiorcy mieliby zaoszczędzić ok. 1 mld zł rocznie.