Psychologia, kryminologia i japonistyka to najbardziej oblegane kierunki w pierwszym etapie rekrutacji na największych polskich uniwersytetach. Natomiast na politechnikach największym zainteresowaniem cieszą się cyberbezpieczeństwo, inżynieria i analiza danych oraz automatyka i robotyka.
Z danych udostępnionych przez pięć największych polskich uniwersytetów wynika, że najwięcej aplikacji na jedno miejsce odnotowano na takich kierunkach jak psychologia, kryminologia oraz japonistyka.
Psychologia nadal na topie
I tak np. na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku psychologia przewidziano 140 miejsc. Zgłosiło się natomiast prawie 600 osób. Natomiast na Uniwersytecie Warszawskim na psychologię było ponad 2,7 tys. zapisów. To prawie 14 osób na miejsce.
Niemal identyczną liczbę rejestracji na ten kierunek odnotował Uniwersytet Wrocławski (24,6 osoby na miejsce). Ponad 2 tys. osób wybrało też psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To 18 osób na jedno miejsce.
Największą popularnością psychologia cieszy się także na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie o jedno miejsce walczyło 15,4 osób.
– Psychologia od lat przyciąga wielu maturzystów ze względu na jej interdyscyplinarny charakter i możliwość pracy w różnych dziedzinach, takich jak zdrowie psychiczne, badania naukowe, HR, edukacja i wiele innych. Współczesne społeczeństwo coraz bardziej docenia rolę zdrowia psychicznego i znaczenie profesjonalnej pomocy psychologicznej, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego kierunku – mówi Adam Koprowski, rzecznik UJ.
Na interdyscyplinarny charakter psychologii zwraca uwagę także Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM.
– Nie badamy motywacji kandydatów do wyboru konkretnego kierunku, ale w ogólnodostępnych publikacjach łatwo znaleźć odpowiedź. Kwestia zdrowia psychicznego Polaków i zapotrzebowania na specjalistów. Są psycholodzy szkolni i przedszkolni, psycholodzy w zakładach karnych, od badań kierowców, orzekania o niepełnosprawności, od rekrutacji i dziesiątek innych specjalności – wskazuje rzecznik UAM.
Ale jest jeszcze inne spojrzenie, wyjaśniające popularność psychologii.
– To z pewnością bardzo ciekawy kierunek. Jego studiowanie pozwala poznać nie tylko samego siebie, ale inaczej spojrzeć na innych. Sądzę, że młodzi ludzie mają poważną potrzebę zrozumienia jak działa ludzka psychika – uważa Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.
A na politechnikach króluje cyberbezpieczeństwo
Natomiast dane udostępnione przez cztery największe polskie politechniki pokazują, że największą popularnością wśród młodych ludzi cieszą się cyberbezpieczeństwo, inżynieria i analiza danych oraz automatyka i robotyka.
Na Politechnice Warszawskiej o miejsce na kierunku cyberbezpieczeństwo walczyło 19 osób. Według Krzysztofa Szymańskiego, rzecznika tej uczelni, zainteresowanie kierunkami studiów wynika zazwyczaj z oceny atrakcyjności danej specjalności na rynku pracy.
– Osoby kandydujące na Politechnikę Warszawską biorą pod uwagę czy i na jakich warunkach będą mogły znaleźć pracę zarówno w trakcie studiów, jak i po ich zakończeniu. Wydaje się, że obecnie wśród kandydatów istnieje przekonanie, że te dwa kierunki [cyberbezpieczeństwo oraz budownictwo – przyp. red.] są bardzo perspektywiczne ze względu na zapotrzebowanie ze strony pracodawców – mówi Krzysztof Szymański.
– Od momentu wprowadzenia tego kierunku do oferty naszej jest on nieustannie w grupie najbardziej obleganych. Nasze badania pokazują, że absolwenci i absolwentki cyberbezpieczeństwa nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wiele osób pracę podejmuje już nawet w trakcie nauki – zauważa natomiast Andrzej Charytoniuk, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej.
Natomiast jeżeli chodzi o automatykę i robotykę, na Politechnice Warszawskiej na tym kierunku mamy 9,9 osoby na jedno miejsce. A na Politechnice Wrocławskiej odnotowano 6,6 osób na miejsce.
– Automatyka i robotyka to kierunek, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród osób, chcących studiować na Politechnice Wrocławskiej. Studia te pozwalają podjąć pracę m.in. jako specjalista systemów sterujących obiektami przemysłowymi czy też robotami manipulacyjnymi i mobilnymi. Z pewnością są one więc nie tylko atrakcyjne, ale też dają duże możliwości na rynku pracy – podsumowuje Andrzej Charytoniuk.
To też może Cię zainteresować:
- Edukacja wyższa to luksus. Ile trzeba zapłacić za studia w Polsce lub za granicą?
- Albo praca, albo studia. Większość młodych nie chce już łączyć jednego i drugiego
- Już po maturze z polskiego. Jakie były tematy? Uczniowie nieco zaskoczeni
- A po maturze pójdziemy do pracy. Życiowe plany absolwentów szkół średnich