Zdolność finansowania zakupu mieszkania z przeciętnego wynagrodzenia jest niższa niż przed pandemią COVID-19 – podaje Polski Tygodnik Ekonomiczny (PIE).
Różnice są znaczące. Jak podaje PIE, w 2019 roku, czyli ostatnim przed pandemią, za przeciętne miesięczne wynagrodzenie można było kupić 0,98 m kw. mieszkania. Zdolność ta rosła od 2010 roku – każdego roku średnie wynagrodzenie pozwalało zakupić o 0,02 m2 mieszkania więcej. W 2019 r. trend ten odwrócił się.
W 2022 r. średnie wynagrodzenie pozwalało na zakup 0,88 m2 mieszkania. Oznacza to spadek wskaźnika do poziomu obserwowanego w 2012 r.
Mieszkania były tańsze
PIE zwraca jednak uwagę, iż przed pandemią, nieruchomości były stosunkowo tańsze niż teraz. W ciągu dekady, od 2010 do 2019, wzrosły o 22,5 proc., podczas gdy wynagrodzenia urosły o ponad połowę (52 proc.).
Obserwowana od 2010 r. do 2019 r. korzystna relacja między wzrostem cen mieszkań a wzrostem wynagrodzeń w największym stopniu poprawiła sytuację osób mniej zamożnych i średnio zamożnych.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Wśród osób należących do II kwintyla dochodowego, a więc pomiędzy 20 proc. a 40 proc. najlepiej zarabiających, zdolność do sfinansowania zakupu 1 m2 mieszkania z dochodu rozporządzalnego wzrosła w tym czasie o 38 pkt. – podaje PIE.
Wśród osób lepiej zarabiających wzrost ten był słabszy i wahał się od 32 pkt. dla osób z III kwintyla dochodowego, do 14 pkt. dla osób z V kwintyla zarobkowego (stosunek sumy dochodów uzyskanych przez 20 proc. osób o najwyższym poziomie dochodów – red.). Przy czym wzrost dochodów osób należących do V kwintyla, a więc najlepiej zarabiających, jest prawdopodobnie niedoszacowany, czytamy.
Winna jest pandemia
Tygodnik zwraca więc uwagę, że to wojna w Ukrainie i pandemia odwróciły korzystną relację między wzrostem cen mieszkań i wynagrodzeń.
– Między 2019 r. a 2022 r. wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł 29 proc., a przeciętny wzrost ceny 1 m kw. mieszkania w całej Polsce wyniósł 40 proc. To prawie dwa razy więcej niż w całej drugiej dekadzie XXI wieku – napisano.
Największe skutki odczuły osoby w II kwintylu dochodowym – dla nich możliwość sfinansowania 1 m kw. mieszkania spadła w 2022 roku o 13 pkt.
Oprac. Emilia Derewienko
Czytaj także:
- Mieszkania w Polsce kupują również cudzoziemcy. Głównie dwóch narodowości
- Znów hossa u deweloperów? Polacy rzucili się na mieszkania z rynku pierwotnego
- Kupno czy wynajem? Eksperci mówią, jak będzie wyglądał rynek mieszkaniowy w Polsce
- Mieszkanie na Start. Na jakie dopłaty może liczyć para, a na jakie rodzina z trójką dzieci