Już 24 proc. inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej rozważa inwestycje w mieszkania. W Polsce również rola najmu instytucjonalnego będzie się zwiększać, choć obecnie lokale na wynajem instytucjonalny stanowią zaledwie 1 proc. zasobu mieszkaniowego w sześciu największych miastach Polski.
To najważniejszy wniosek z badania przeprowadzonego przez firmę CBRE, zajmującą się inwestycjami na rynku nieruchomości komercyjnych i doradztwem. Autorzy badani zwracają uwagę, że choć w Polsce rynek najmu instytucjonalnego mieszkań dopiero startuje, to może dynamicznie wzrosnąć. Będą temu sprzyjać m.in. warunki demograficzne i sytuacja rynkowa.
Rosnące potrzeby mieszkaniowe
CBRE zwraca uwagę, że liczba gospodarstw domowych w największych polskich miastach (oprócz Łodzi) będzie rosła w ciągu najbliższych 5 lat. Szacuje się, że do 2028 roku wzrośnie ona średnio o 1,7 proc., a w Warszawie nawet o 3,2 proc. Jednocześnie dostępność mieszkań na własność jest ograniczona ze względu na wysokie ceny i oprocentowanie kredytów.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Wysokie ceny nieruchomości i utrudniony dostęp do kredytów mogą według autorów badania skłonić Polaków do częstszego wynajmowania mieszkań. Obecnie jedynie 12,8 proc. ludności w Polsce mieszka w wynajętych mieszkaniach, ale ten trend może się odwrócić. Szczególnie atrakcyjny może stać się wynajem instytucjonalny, oferujący większą stabilność i komfort.
– Ceny mieszkań pozostają wysokie. Na przykład w Warszawie na koniec 2023 roku średnia cena nowych lokali dostępnych do sprzedaży wyniosła 16 906 zł za metr kwadratowy, wynika z danych REDNET Property Group, i była o 19,8 proc. wyższa niż rok wcześniej, przy inflacji wynoszącej w grudniu 2023 roku 6,3 proc. Na mniejszą dostępność mieszkań wpływa także oprocentowanie kredytów, które w 2024 roku pozostanie na podwyższonym poziomie. W wielu lokalizacjach może to zwiększać atrakcyjność najmu – zwraca uwagę CBRE w komentarzu do badania.
Potencjał w segmencie studenckim i senioralnym
Duży potencjał wzrostu ma również sektor instytucjonalnego wynajmu domów studenckich i mieszkań dla seniorów. Rosnąca liczba studentów i starzejące się społeczeństwo stwarzają duże zapotrzebowanie na tego typu obiekty.
– Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się prywatne nowoczesne obiekty. Sektor domów dla seniorów w naszym kraju dopiero raczkuje, ale sprzyjają mu czynniki demograficzne, w tym fakt, że nasze społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie – zwraca uwagę CBRE.
oprac. mach
Polecamy także:
- Oto miasta w Europie, które będą rozwijać się najszybciej. Warszawa znajdzie się wśród liderów [WYKRES]
- Mieszkanie na Start. Na jakie dopłaty może liczyć para, a na jakie rodzina z trójką dzieci
- Dla kogo nowy kredyt mieszkaniowy na start? Projekt ustawy zakłada wiele ograniczeń
- Ceny mieszkań w marcu nieco zwolniły. Ale na rynek weszły nieruchomości za 18 tys. zł za metr
- Klienci chętni na mieszkania dwupokojowe. Na przedmieściach są one raczej nieuchwytne