Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił skargę Gazpromu dotyczącą ceny gazu kupowanego przez PGNiG i przesyłanego gazociągiem jamalskim. Wyrok na razie nie jest prawomocny, ale PGNiG jest zadowolone z rozstrzygnięcia.
Szwedzki sąd „oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu w zakresie zarzucającym, że Trybunał Arbitrażowy, orzekając o obniżeniu ceny kontraktowej za gaz dostarczany w ramach Kontraktu Jamalskiego, wykroczył poza uprawnienia przyznane Trybunałowi przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Gazprom w Kontrakcie Jamalskim” – podało PGNiG.
Skarga Gazpromu – o co chodzi?
PGNiG i Gazprom, podpisując umowę na przesył gazu przez gazociąg jamalski, ustaliły ze sobą, że spory dotyczące tej umowy będą rozsądzane przez arbitraż. To często stosowana w biznesie metoda, w której obie strony umowy wybierają osobę lub organ, do której obie mają zaufanie i jej przekazują rozstrzygnięcie spraw związanych z kontraktem.
Sprawa dotycząca zarzutów Gazpromu wobec Trybunału Arbitrażowego, w której dziś orzekł Sąd Apelacyjny, ciągnie się już kilka lat. Gazprom domaga się uchylenia wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego ad hoc z 30 marca 2020 roku. Zaskarżone przez Gazprom rozstrzygnięcie Trybunału dotyczyło zmiany warunków cenowych w kontrakcie jamalskim od listopada 2014 roku.
W maju 2015 roku PGNiG rozpoczęło postępowanie arbitrażowe przeciw Gazpromowi. W marcu 2020 roku Trybunał wydał korzystne dla PGNiG orzeczenie. Zmienił formułę ustalania ceny gazu na bardziej rynkową – w większym stopniu powiązaną z cenami gazu na hurtowych rynkach europejskich.
Efektem wyroku arbitrażowego była poprawa warunków prowadzenia działalności handlowej przez PGNiG,
W czerwcu 2020 roku wyrok został przez Gazprom zaskarżony na gruncie formalnym.
W dzisiejszym wyroku oddalono tę skargę jako bezzasadna. Sztokholmski Sąd Apelacyjny zasądził także wypłatę kosztów postępowania na rzecz PGNiG od rosyjskiej firmy.
Wyrok nie jest prawomocny. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie udzielił Gazpromowi zezwolenia na złożenie apelacji od wyroku do Sądu Najwyższego, uznając, że sprawa ma charakter precedensowy.
– Jesteśmy usatysfakcjonowani wyrokiem szwedzkiego sądu, który całkowicie odrzucił zarzuty Gazpromu. Po blisko siedmiu latach od rozpoczęcia przez PGNiG postępowania arbitrażowego przeciw Gazpromowi wykonano znaczący krok w kierunku ostatecznego zamknięcia tej sprawy – skomentował rozstrzygnięcie prezes PGNiG Paweł Majewski.
Czytaj też:
- PGNiG odbierze w marcu aż 5 dostaw skroplonego gazu LNG. To rekord
- Rosjanie odkręcili kurki z gazem. Jamał wysyła gaz z Rosji pierwszy raz od 3 miesięcy
- PGNiG dostarczy gaz ziemny do Mołdawii