Z myślą o przyszłości dzieci regularnie oszczędza 55 proc. ankietowanych gospodarstw domowych, wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
– Oznacza to, że jeżeli jesteśmy w stanie oszczędzać, to posiadając dzieci odkładamy na ich przyszłość przynajmniej część dochodów – powiedział ekonomista IRG SGH i współautor badania Sławomir Dudek, cytowany w komunikacie.
Jak wskazuje ekonomista, odsetek 55 proc. oszczędzających na przyszłość dzieci można uznać za wysoki, bo w badaniu na temat dochodów i wydatków Polaków 57,5 proc. respondentów odpowiedziało, iż są w stanie oszczędzać.
Czytaj też: Rodzi się za mało dzieci? To nic. Te, które mamy będą lepiej zaopiekowane, co napędzi innowacyjność
W badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance” rodzice, którzy nie oszczędzają pieniędzy z myślą o przyszłości dzieci, wskazywali najczęściej, że powodem jest brak wystarczających środków (87,5 proc.). Część uważa jednak, że nie ma to sensu (6,3 proc.) lub nie wiedzą, jak to robić (4,5 proc.). Z kolei 2,3 proc. respondentów uznało, że dzieci powinny sobie radzić same.
Sposoby na oszczędzanie
Rodzice, którzy oszczędzają pieniądze z myślą o przyszłości dzieci, zostali również zapytani o to, w jaki sposób to robią. Wśród wskazań (możliwa więcej niż jednak odpowiedź) dominowały konta oszczędnościowe (68,1 proc.) oraz lokaty (39,4 proc.). Co dziesiąty respondent wskazał formy aktywnego oszczędzania, jak np. akcje lub fundusze inwestycyjne. Co dziesiąty inwestuje zaś w obligacje skarbowe.
– Można założyć, że sprzyja temu specjalna oferta obligacji skarbowych, przeznaczonych dla beneficjentów programu Rodzina 800 plus – ocenił Dudek.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku.
Polecamy także:
- Co trzeciej rodziny nie stać na wakacyjny wyjazd dla dzieci. Jest nowe badanie
- Co czwarte dziecko w UE jest zagrożone ubóstwem. Polska wyróżnia się na tym tle
- Finanse Polaków coraz lepsze. Wraz ze wzrostem płac, rosną oszczędności
- Na dzieciach nie oszczędzamy. Rynek zabawek kwitnie, mimo kryzysu dzietności