Prawie o połowę wzrosła wartość pożyczek, udzielonych konsumentom przez firmy spoza sektora bankowego. W I półroczu 2022 roku firmom pożyczkowym przybyło także klientów.
Dane o liczbie i wartości pożyczek w pierwszych sześciu miesiącach roku podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Łączna sprzedaż firm pożyczkowych współpracujących z biurem wyniosła w I półroczu 4,459 mld zł. Ich liczba wyniosła natomiast 1,778 mln sztuk – podaje BIK.
W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wartość udzielonych pożyczek wzrosła o 47,5 procent. Było ich też o 36,2 proc. więcej. To oznacza, że w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2021, firmy pożyczkowe miały w tym roku aż 473 tysięcy więcej klientów.
Wartość udzielonych pożyczek w pierwszym półroczu 2022 r. jest wyższa o 99,7 proc. od wartości z pierwszego półrocza 2020 roku. W ujęciu liczbowym jest wyższa o 84 procent. Pożyczek jest też więcej w porównaniu z okresem sprzed pandemii.
– W tym przypadku dynamika wartości udzielonych pożyczek wynosi 29,4 proc., a w liczbie 32,1 procent – mówi główny analityk BIK Waldemar Rogowski. I dodaje, że rynek pożyczek odnotowuje duże wzrosty w wyniku dwóch zjawisk. To przede wszystkim większe zapotrzebowanie na finansowanie bieżących wydatków przez część gospodarstw domowych w wyniku rosnącej inflacji.
Ale rolę odgrywają też pożyczki typu „kup teraz, zapłać później”. Opcję takich zakupów udostępnia coraz więcej sklepów i usługodawców.
Dlatego też Rogowski spodziewa się, że trend wzrostowy utrzyma się w drugiej połowie roku.
– Wynikać to będzie przede wszystkim z rosnącego popytu na finansowanie bieżących potrzeb w wyniku wzrostu cen i wyhamowania dynamiki wzrostu wynagrodzeń – dodaje analityk.
Liczbę pożyczek mogą ewentualnie ograniczyć zmiany w prawie, które zaostrzą obecne przepisy.
Ekspert wskazał, że dodatkowym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na rynek pożyczkowy, są ewentualne zmiany regulacyjne.
– Kolejnym kluczowym czynnikiem determinującym obecną oraz przyszłą sytuację na rynku pożyczkowym jest możliwość pozyskiwania finansowania przez firmy pożyczkowe w środowisku rosnącego ryzyka i rosnących stóp procentowych – podaje BIK.
Polecamy też:
- Tarcza antyinflacyjna obniża inflację o 3 punkty procentowe – wylicza resort
- Inflacja bazowa poszła w czerwcu w górę. Ale wolniej, niż przez ostatnie miesiące
- Nasza własna inflacja. W kogo najbardziej uderzył wzrost cen?
- Rzeczkowska: Wzrost PKB w tym roku będzie wyższy niż zakładany
- Tanich śniadań już nie zjemy. Kawa i sok w dwa lata podrożały o 100%