Polacy są najbardziej chętnym do wznowienia w tym roku podróży turystycznych narodem w Europie – wynika z badania Europejskiej Komisji Podróży (z ang. European Travel Commission – ETC). Do zwiększenia optymizmu skłoniły nas postępy w programach szczepień.
Wśród przebadanych przez ETC narodów Europy, Polacy najchętniej w tym roku wybiorą się na wakacje.
Aż 79 proc. respondentów z Polski w przygotowanej przez Komisję ankiecie zapowiedziało, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wezmą udział w obejmującym nocleg wyjeździe turystycznym lub biznesowym.
To największy odsetek w badaniu – na drugim miejscu pod tym względem uplasowali się Włosi (63,7 proc.), na trzecim – Austriacy (56,6 proc.), na czwartym – Niemcy (56,3 proc.), a na piątym – Holendrzy (55,8 proc.).
Średni odsetek w badanych państwach wyniósł 55,6 proc.
Co istotne, Polacy w szczególności są w tym roku zainteresowani wyjazdami turystycznymi – bardziej niż biznesowymi. 75 proc. respondentów z Polski właśnie w takim rodzaju wyjazdu planuje wziąć udział tej wiosny i lata.
To także najwyższy odsetek spośród przebadanych państw. Drugi najwyższy odnotowano wśród Włochów (72,8 proc.), a trzeci – wśród Belgów (68,3 proc.). W tym przypadku średnia wyniosła 65,8 proc.
Optymizm rośnie dzięki szczepieniom
Duży wpływ na tak optymistyczne spojrzenie Polaków na nadchodzące wakacje mają postępy w realizacji programu szczepień przeciw koronawirusowi.
Niemal 61 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że wynalezienie szczepionek zwiększyło ich przekonanie co do realizacji tegorocznych planów wakacyjnych. Po raz kolejny – jest to najwyższy wskaźnik ze wszystkich zbadanych państw.
Nieco mniejszy optymizm odkrycie szczepionek wywołało u Włochów (59,1 proc.), Hiszpanów (53,6 proc.) i Niemców (50 proc.).
Czego się obawiamy?
Jak jednak piszą autorzy badania i raportu, pomimo względnie pozytywnego nastawienia europejskich turystów do nadchodzącego sezonu, wciąż duża jest liczba ryzyk oraz powodów do niepokoju.
Europejczycy wciąż jako przyczyny swoich największych obaw podają podróże lotnicze (17 proc. respondentów) i nowe ograniczenia administracyjne związane z pandemią (16 proc.).
Badani mają także wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa związanego z wyjściami do barów oraz restauracji (13 proc.), a także ograniczoną liczbą aktywności, które będzie można podjąć na miejscu wyjazdu (11 proc.).
W efekcie jedynie 9 proc. wszystkich ankietowanych nie zmieniło w żaden sposób swoich planów na najbliższy urlop.
Przedstawione wyniki to efekt szóstej już fali badań ETC dotyczących zmian w podejściu mieszkańców Europy do planowania wyjazdów turystycznych i biznesowych w obliczu trwającej pandemii.
W ankiecie wzięło udział w sumie 5837 respondentów z 10 europejskich państw – w tym z Polski.
Polska z najniższym bezrobociem w całej UE. A jak wyglądało ostatnie 5 lat?