Polska przedłużyła zakaz importu zboża z Ukrainy po 15 września 2023 roku. Dzień wcześniej zakaz na terenie UE zniosła Komisja Europejska.
Rozporządzenie w sprawie zakazu importu podpisał w nocy z piątku na sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W zakazu wyłączony jest tranzyt zboża. Rozporządzenie jest bezterminowe.
W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA, zgodnie z poleceniem @MorawieckiM i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo.
Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023.
Polski… pic.twitter.com/p4o68Q6GRk— Waldemar Buda (@waldemar_buda) September 15, 2023
Polska, podobnie jak Węgry i Słowacja już wcześniej zapowiadała, że nie zgadza się na zniesienie unijnego zakazu. Na początku tygodnia polski rząd przyjął uchwałę wzywającą do jego nieprzedłużania.
Przeciwko zniesieniu embarga była także polska opinia publiczna. W badaniu CBOS 65 proc. badanych, w tym 39 proc. zdecydowanie, stwierdziło, że zakaz należy przedłużyć.
Zakaz od maja
W maju 2023 roku Komisja Europejska przyjęła tak zwane nadzwyczajne zabezpieczenie przewidziane w rozporządzeniu w sprawie autonomicznych środków handlowych. Dotyczyło ono importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika.
Celem było zniwelowanie logistycznych zatorów występujących w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, a dotyczących tych produktów. Przyjęto wówczas, że ograniczenia będą obowiązywać do połowy września.
UE w czerwcu ub. roku wprowadziła liberalizację całego przywozu z Ukrainy i zawiesiła środki ochrony handlu wobec ukraińskich przedsiębiorstw. Regulację, która początkowo obowiązywała przez rok, przedłużono o kolejny rok.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy także:
- Rząd wzywa do przedłużenia zakazu importu zboża z Ukrainy. Jest nowa uchwała
- Polacy nie chcą ukraińskiego zboża. Duże poparcie dla przedłużenia zakazu importu
- Rosja zrywa umowę zbożową. Ukraina: z gwarancjami bezpieczeństwa poradzimy sobie bez Kremla