Stopa bezrobocia nieco wzrośnie do poziomu 5,2 proc. na koniec 2025 roku, przewiduje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2024 roku wyniosła 5,1 proc. Oznacza to, że jej wartość utrzymała się w porównaniu z końcem 2023 roku oraz wzrosła o 0,1 punktu procentowego w zestawieniu z końcem trzeciego kwartału.
– Zazwyczaj w końcu roku stopa bezrobocia nieco wzrasta ze względu na czynniki sezonowe. Wynik ten odczytać należy jako wyraz dobrej, z punktu widzenia pracowników, sytuacji na rynku pracy. Z punktu widzenia pracodawców widoczny jest brak wykwalikowanych pracowników w wielu branżach – tłumaczy Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych w najnowszym raporcie.
Stopę bezrobocia rejestrowanego oblicza się jako stosunek liczby bezrobotnych zarejestrowanych do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez osób odbywających czynną służbę wojskową oraz pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa.
Zdaniem IPAG w kolejnych kwartałach stopa bezrobocia kształtować się będzie na poziomie nieznacznie wyższym niż w analogicznych kwartałach lat poprzednich, z uwzględnieniem czynników sezonowych. Według prognozy Instytutu, stopa bezrobocia nieco wzrośnie do poziomu 5,2 proc. na koniec 2025 roku. Natomiast w 2026 r. obniży się do 5,1 proc.
– Przejściowy wzrost stopy bezrobocia w 2025 roku nie będzie stanowić znaczącego wyzwania w skali makroekonomicznej. Tłumaczyć go należy utrzymywaniem się przez dłuższy czas złej koniunktury w przemyśle i budownictwie oraz wzrostem kosztów funkcjonowania, co skłania przedsiębiorstwa do szukania oszczędności i racjonalizacji procesów wytwórczych. Procesy te na mało elastycznym rynku pracy działają z opóźnieniem. Mała skala tego wzrostu wynika z niedoboru siły roboczej, spowodowanej wpływem czynników demograficznych – czytamy w raporcie Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.
W ocenie IPAG w średniej i długiej perspektywie stopa bezrobocia utrzymywać się będzie nadal na niskim poziomie, jednym z najniższych w Unii Europejskiej.
Polecamy też:
- Spadek bezpieczeństwa finansowego w MŚP. Skutki odczuli również pracownicy
- Pracownicy biurowi tracą czas na powtarzalne czynności. Firmy coraz częściej sięgają po AI
- Pracownicy z Polski napędzają gospodarkę wschodnich landów Niemiec. Są wyliczenia
- Bezrobocie rejestrowane bez zmian. Ofert pracy jest jednak mniej