W Polsce nowa fala pandemii osiągnie szczyt w lutym. Spodziewana liczba zgonów wyniesie około 1100 dziennie. To nowe prognozy dla rozwoju epidemii amerykańskiego instytutu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME).
Według nowego scenariusza referencyjnego IHME – czyli takiego, który według badaczy ma największe szanse na spełnienie – łączna liczba zarejestrowanych zgonów na Covid-19 wyniesie 1 kwietnia 2022 roku aż 147 tysięcy. Oznacza to, że od 13 grudnia do 1 kwietnia Polska zarejestruje dodatkowe 67 tys. zgonów.
Według tego scenariusza, 2 lutego 2022 ma wypaść szczyt czwartej fali pandemii i Polska ma zarejestrować 1100 zgonów w jeden dzień.
Liczby z tego scenariusza nie są jednak ostateczne. Według badaczy realna (a nie tylko zarejestrowana) liczba śmierci na Covid-19 wyniesie w Polsce 236 tys. na koniec kwietnia. To oznacza, że między 13 grudnia a początkiem kwietnia na Covid-19 umrze 107 tys. Polaków.
Badacze stworzyli też model, w którym każdy, kto jest zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki przeciw Covid-19 otrzymuje także trzecią po 6 miesiącach. Według tego scenariusza liczba zgonów na Covid-19 w Polsce wyniesie 117 tys., czyli dodatkowe 38 tys. między 13 grudnia a początkiem kwietnia. Szczyt pandemii przypadłby wtedy 6 lutego, kiedy zanotowalibyśmy 540 zgonów – czyli o połowę mniej niż w prognozie centralnej.
Prognoza IHME w swoim najbardziej prawdopodobnym scenariuszu zakłada też oficjalną dzienną liczbę zachorowań na ponad 27 tys. dziennie, co przełoży się na około 582 tys. realnych infekcji Covid-19 dziennie w naszym kraju.
Jak szacuje Instytut IHME, do 13 grudnia 2021 roku 51 proc. osób w Polsce – czyli połowa wszystkich mieszkańców kraju – przynajmniej raz było zakażonych koronawirlsem.
Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) to niezależne centrum badań nad zdrowiem działające przy Uniwersytecie Waszyngtońskim. Organizacja została założona w 2007 roku dzięki finansowaniu fundacji Billa i Melindy Gates oraz stanu Waszyngton. Misją instytutu jest „dostarczać decydentom i badaczom bezstronnych i opartych na dowodach informacji o globalnych trendach zdrowotnych”.
Czytaj też:
- Wybór formy opodatkowania dla JDG po Polskim Ładzie. Ekspert wskazuje kilka najważniejszych zasad
- Horban: Nadciąga tsunami. Niebawem w szpitalach nawet milion osób z covidem
- Ważność certyfikatu covidowego skrócona. Zamiast roku – 9 miesięcy
- Dyrektor szpitala o zgonach na COVID-19: porażka systemu