70 proc. Polaków poszukuje sposobów równoważenia swoich wydatków domowych, najczęściej, żeby móc oszczędzać. Jest to jednak trudniejsze w sezonie grzewczym. Połowa ankietowanych uważa, że rachunki za ogrzewanie płacone ratalnie byłyby dobrym rozwiązaniem.
Panujący wzrost cen spowodował, że wiele osób szuka oszczędności i sposobów na zrównoważenie domowych budżetów. Poważnym obciążeniem są rachunki za ogrzewanie. Tak uważa 63 proc. ankietowanych – wynika z badania VeloBanku „Strategie Polaków w zarządzaniu budżetem domowym”.
Dlatego co drugi ankietowany jest zainteresowany rozwiązaniem, które rozłożyłoby rachunki za ogrzewanie na równe raty w ciągu roku.
Czytaj także: Tak zadziała kredyt 2 procent. Rata może spaść nawet o połowę [WYLICZENIA]
Ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce chce utrzymać lepszą finansową równowagę w budżecie. Częściej dotyczy to kobiet (73 proc. wobec 65 proc. mężczyzn) i osób pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (74 proc.). Aż 60 proc. badanych chce oszczędzać, zwłaszcza osoby pomiędzy 18 a 34 rokiem życia.
Chęć odłożenia pieniędzy dzięki lepszemu gospodarowaniu domowymi finansami spada wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 55 lat i starszych deklaruje ją tylko nieco ponad połowa (54 proc.) – pisze VeloBank w swoim komunikacie prasowym.
Polacy chcą też utrzymywać kontrolę nad swoimi wydatkami na utrzymanie domu, co sygnalizuje 42 proc. Dodano, że nieco ponad co czwarty respondent w badaniu VeloBanku, wskazywał, że potrzebuje lepszego balansu, bo wydaje więcej niżby tego chciał. Natomiast 18 proc. przyznaje, że czasem nie starcza na pokrycie niezbędnych opłat i rachunków. 4 proc. chciałoby uniknąć sytuacji, w której musi brać pożyczkę lub kredyt, aby opłacić podstawowe wydatki, co teraz im się zdarza.
Jednak nie wszyscy próbują znaleźć sposób na załatanie dziury w portfelu. 44 proc. osób w tej grupie wskazuje, że nie ma problemu ze swoim budżetem. Niemal co trzeci rozwiązuje takie kłopoty, kiedy tylko się pojawiają. Niepokoić może jednak fakt, że 14 proc. osób nie zna sposobu, jak można by zrównoważyć wydatki, a 7 proc. nie wie, gdzie ich szukać – wskazuje VeloBank.
Rachunek za ogrzewanie można podzielić na raty
Rozwiązaniem na problem domowych płatności jest rozłożenie większych wydatków na raty. To nie tylko sposób na sfinansowanie większych zakupów, ale także rachunków domowych – czytamy w komunikacie.
W 2023 roku Velo Bank wprowadził możliwość wyrównania comiesięcznych opłat za gaz. Połowa respondentów przyznała, że byłaby zainteresowana rozłożeniem opłat za ogrzewanie. W rezultacie wydatki w sezonie jesienno-zimowym opłacaliby mniejszymi kwotami, ale przez cały rok. Nie byliby narażeni na wahania wysokości rachunków i brak przewidywalności, bo to bank opłaca rachunki u dostawcy.
– Z pomocą przychodzi nowoczesna bankowość. Jako VeloBank przecieramy w tej materii szlaki na polskim rynku. Nasze nowe bezpłatne rozwiązanie VeloKomfort pozwala rozłożyć płatności za gaz u największego polskiego dostawcy na stałe spłaty w ciągu roku. Korzystający z tej usługi nie muszą martwić się o sezonowe wahania wysokości rachunków, bo płacą z góry ustaloną kwotę – mówi cytowany w komunikacie Marek Grodkiewicz, Dyrektor Zarządzający Obszarem Transformacji Kanałów Cyfrowych w VeloBanku.
Czytaj także:
- Alior Bank zakończył rok z ogromnym zyskiem. Zarobił 40% więcej niż rok wcześniej
- Duże zyski, mimo wakacji kredytowych. Bank Pekao zarobił w 2022 r. więcej, niż się spodziewano
- Coraz mniej chętnych na kredyt hipoteczny. „Najbardziej toksyczny produkt bankowy”