Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował w 2023 roku w Polsce rekordową kwotę 1,3 miliarda euro. To ok. 10 proc. wszystkich ubiegłorocznych inwestycji banku i trzecia najwyższa kwota według kraju.
To także rekordowa kwota inwestycji w Polsce. Poprzedni rekord, z 2022 roku, wynosił 990 mln euro.
– EBOR zrealizował rekordowe poziomy inwestycji w Polsce w 2023 r., nadal wspierając naszych klientów w trudnych warunkach makroekonomicznych i geopolitycznych oraz utrzymujących się skutków wojny na Ukrainie, która jest sąsiadem Polski – powiedziała dyrektorka regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie Elisabetta Falcetti, cytowana w komunikacie.
– Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że 100 proc. naszych inwestycji trafiło do polskiego sektora prywatnego, a trzy czwarte z nich przyczyniło się do przejścia Polski na niskoemisyjną i ekologiczną gospodarkę – dodała.
Szczególna sytuacja Polski
Najwięcej środków z EBOR trafiło w ubiegłym roku do Turcji, a kolejna kwota – do Ukrainy.
– Nasze inwestycje zależą od popytu na kapitał i tego, czy inni inwestorzy są w stanie go zaspokoić. Jesteśmy od tego, by przy istotnych projektach zasypywać lukę – i to właśnie robimy, bo ta część Europy jest postrzegana za granicą przez pryzmat graniczenia z Ukrainą, co rodzi obawy o bezpieczeństwo inwestycji – powiedziała Elisabetta Falcetti, cytowana przez Puls Biznesu.
Jednocześnie dyrektorka nie deklaruje, na jakim poziomie mogą być inwestycje EBOR w Polsce w 2024 roku.
– Dużo zależy od koniunktury na rynku, nie chcemy zalewać go pieniędzmi, by nie wypchnąć prywatnych inwestorów. EBOR ma być dodatkiem, a nie fundamentem – mówi.
Zielone inwestycje priorytetem
EBOR jest na wstępnym etapie prac nad nową strategią dla polskiego rynku. Ma ona objąć najbliższe pięć lat.
– Strategia może być gotowa po wakacjach. Na pewno naszym priorytetem pozostaną zielone inwestycje – zapowiada Elisabetta Falcetti.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
W ubiegłym roku największą inwestycją EBOR w Polsce była linia kredytowa dla Pekao Leasing na 150 mln euro. Natomiast ok. 140 mln euro trafiło na projekt farmy wiatrowej na morzu Baltic Power, realizowany przezi Orlen.
– To pierwszy projekt morskiej farmy wiatrowej, w którego finansowanie się zaangażowaliśmy. W najbliższych latach będziemy chcieli wspierać kolejne inwestycje tego typu. W ubiegłym roku 75 proc. finansowanych przez nas projektów miało zielony pierwiastek – dodaje szefowa EBOR w Polsce.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Czytaj także:
- Jak sfinansować zielone inwestycje. Specjalne obligacje mają wzięcie, ale nadal jest ich mało
- Rekordowe upały dały do myślenia. Polacy są gotowi dopłacić do zielonej transformacji
- Ceny metali na świecie spadły, ale tymczasowo. W kolejnych latach podbiją je zielone inwestycje