Trwa rozliczanie PIT za 2022 rok. Ministerstwo Finansów zachęca, by zrobić to przez Internet. Do tej pory podatnicy złożyli w usłudze e-PIT prawie 2 mln deklaracji.
Rozliczanie PIT za 2022 rok zaczęło się 15 lutego i potrwa do 2 maja. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z elektronicznej drogi rozliczania PIT. Mogą to zrobić zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorcy.
– Zachęcam do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie można w najprostszy sposób rozliczyć się z podatku. Docenia to coraz więcej podatników, którzy w tym roku złożyli już w naszej usłudze ponad 2 mln deklaracji – powiedział cytowany w komunikacie MF szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.
Z danych MF wynika, że podatnicy złożyli już 1 mln 863 tys. deklaracji PIT-37, 82 tys. deklaracji PIT-28, 33 tys. deklaracji PIT-38, 29 tys. deklaracji PIT-36, a także 2 tys. oświadczeń PIT-OP i 2,4 tys. deklaracji PIT-DZ.
Resort przypomina, że rozliczenie PIT w formie elektronicznej może przyspieszyć m.in. zwrot podatku. Maksymalny termin na otrzymanie takiego zwrotu to 45 dni od złożenia deklaracji.
– Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To zwroty z 215 tys. złożonych deklaracji – powiedziała cytowana w komunikacie zastępczyni szefa KAS Anna Chałupa.
Resort podkreśla, że rok temu z usługi Twój e-PIT skorzystało ok. 11,8 miliona podatników. Rok wcześniej było ich ok. 10 milionów.
– W usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania wypełnione na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa. Rozliczenie za 2022 r. zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników – podaje Ministerstwo.
Kto może rozliczyć PIT online?
W ramach usługi będzie można złożyć:
- – PIT-37 i PIT-38,
- – PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,
- – oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego,
- – od tego roku także PIT-DZ – informację o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.
Z kolei formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą – PIT-28, PIT-36 i PIT-36L – będą dostępne w systemie e-Deklaracje.
– Z uwagi na dużą popularność Twojego e-PITa zeznania PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP będą dostępne tylko w tej usłudze. Odchodzimy od ich wypełnienia w systemie e-Deklaracje – czytamy też w informacji.
Jak złożyć deklarację podatkową
Podatnicy korzystający z usługi e-PIT będą mogli zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia do 2 maja włącznie. W przypadku PIT-37 i PIT-38 nie muszą nawet podejmować tych działań. Zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane w ostatnim dniu rozliczeń.
Jednocześnie warto pamiętać, że automatyczna akceptacja nie dotyczy zeznań PIT-28 i PIT-36. Wynika to z tego, że w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
Przygotowane zeznania można uzupełnić o dane uprawniające do odliczeń. To np. darowizny, ulga rehabilitacyjną, ulga na internet, ulga termomodernizacyjna, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.
Kiedy zwrot podatku
Oczywiście deklarację PIT będzie można nadal wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów skarbowych, niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności.
Wizytę w urzędzie skarbowym można będzie też wcześniej umówić – online lub telefonicznie.
– Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie – do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy – podkreśla Ministerstwo.
Podatnicy korzystający z usługi e-PIT będą mogli także zapłacić podatek online. Jeśli zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy wyśle podatnikowi odpowiednie dane w ciągu miesiąca.
Bez ulgi dla klasy średniej
W rozliczeniu PIT za 2022 r. nie będzie tzw. ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca ub. r. Dla niektórych podatników rozliczenie z tą ulgą może jednak okazać się korzystniejsze.
– Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem – podano także.
Jeżeli ten hipotetyczny podatek należny będzie niższy od podatku należnego wykazanego przez podatnika w zeznaniu, to urząd skarbowy wyśle informację o wysokości kwoty do zwrotu.
Polecamy też:
- Rozliczenie podatkowe z nowymi zasadami. Można jeszcze zmienić zdanie
- Podatki w 2023 roku. Przypominamy najważniejsze zmiany [EXPLAINER]
- Jak dobrze rozliczyć podatki w 2023 r. O tym przedsiębiorca powinien pamiętać [EXPLAINER]