Rozliczenie PIT za 2022 rok z nowymi zasadami. „Liniowcy” i „ryczałtowcy” mogą wybrać rozliczenie w skali podatkowej.
Przedsiębiorcy, którzy korzystali z opodatkowania w formie ryczałtu lub podatku liniowego, będą mogli wybrać skalę podatkową za 2022 rok. Dzięki temu będą mogli zapłacić 12-proc. podatek PIT za ubiegły rok.
Rozwiązanie wprowadzono w ramach pakietu Niskie Podatki.
– Niskie Podatki umożliwiły podatnikom, opodatkowanym w 2022 r. podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wybór skali podatkowej. Podatnicy , którzy wybiorą to rozwiązanie będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej za cały ubiegły rok – czytamy w informacji Ministerstwa Finansów.
Dzięki temu „liniowcy” i „ryczałtowcy” mogą w pewnym sensie wybrać formę opodatkowania wstecz. To może być korzystne: tym razem podatnik nie musi wybierać w ciemno, jak zazwyczaj (w normalnym trybie wybór musiał nastąpić do 20 lutego). Może oprzeć się na faktycznych danych swojej firmy.
Ważne terminy dla przedsiębiorców
Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie o ewentualnej zmianie formy opodatkowania? Dla liniowców datą graniczną jest 30 kwietnia 2023 r. Ryczałtowcy mieli dwie drogi: mogli już przed 22 sierpnia 2022 r. złożyć oświadczenie, wówczas rozliczali się na zasadach ogólnych przez całe drugie półrocze.
Ci, którzy nie zrobili, mogą złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym tak, jak liniowcy, do końca kwietnia. Dodatkowy warunek: ryczałtowcy muszą założyć księgę przychodów i rozchodów za cały 2022 r.
Ministerstwo przypomina jednak, że jeżeli podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to dla wykazanych w nich dochodów (przychodów) nie będzie mógł już wybrać skali podatkowej w PIT-36 (PIT-36S). Nawet jeśli złoży PIT-36 (PIT-36S) w terminie.
Wyboru skali podatkowej mogą dokonać przedsiębiorcy, którzy płacili podatek liniowy lub ryczałt przed 1 lipca 2022 r.
Polecamy także:
- Podatki w 2023 roku. Przypominamy najważniejsze zmiany [EXPLAINER]
- Jak dobrze rozliczyć podatki w 2023 r. O tym przedsiębiorca powinien pamiętać [EXPLAINER]
- Składka zdrowotna w górę. Niektórzy ryczałtowcy na JDG stają przed trudną decyzją
- Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur z opóźnieniem. Ministerstwo Finansów podało datę
- Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców. Upływa termin zgłaszania się do małego ZUS plus