Podniesienie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł wpłynie na wzrost PKB w roku przyszłym o 0,2 pkt proc. – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Natomiast szacowany średnioroczny wskaźnik inflacji ma być – ze względu na to świadczenie – wyższy o 0,1 pkt proc.
Dzisiaj rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2024 r. ze wzrostem PKB na poziomie 3 proc. i średnioroczną inflacją – 6,6 proc.
– Aktualizacja co do założeń projektu budżetu państwa dotyczy właściwie wyłącznie uwzględnienia skutków dla tych wskaźników makroekonomicznych wdrożenia wejścia w życie od stycznia 2024r. programu 800 plus – powiedziała Rzeczkowska podczas konferencji prasowej.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Ten program ma dwa elementy oddziaływania. To przede wszystkim jest wpływ na wzrost PKB – to jest 0,2 pkt proc. w roku 2024, 0,1 pkt proc. dla inflacji – dodała.
Na początku czerwca rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy o podwyższeniu świadczeń w ramach programu Rodzina 500+. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że intencją rządu jest, by ustawa została przyjęta przez Sejm obecnej kadencji.
Czytaj także:
- Ruszają konsultacje ustawy o 800+. Podwyższenie świadczenia jeszcze w tej kadencji
- Nawet 24 tys. złotych na rękę. Podwyżki w IT to norma, ale czas hossy przemija
- Bieda i nierówne traktowanie. Migranci w Europie szukają raju, ale czeka ich rozczarowanie
- Wakacje osób z niepełnosprawnościami. Plaża poza zasięgiem, ale już nie wszędzie