Sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana do opracowania narzędzia przewidującego ryzyko rozwoju demencji. Naukowcy z dwóch szkockich uniwersytetów przeanalizują ponad milion skanów mózgu przy użyciu AI.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersytetu w Dundee zbada skany mózgów pacjentów ze Szkocji, gromadzone od ponad dziesięciu lat. Wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, badacze połączą dane obrazowe z powiązanymi dokumentacjami medycznymi. W ten sposób określą wzorce, które mogłyby pomóc lekarzom w lepszym ocenianiu ryzyka rozwoju demencji u pacjentów.
Zobacz też: Zdrowa dieta to sprawny mózg, a nawet ochrona przed demencją. Oto najnowsze badania
Wczesna diagnoza i nowe terapie demencji
Według prognoz liczba osób z demencją na świecie ma wzrosnąć prawie trzykrotnie do 153 milionów do 2050 roku. Szacunki te pokazują przed jak poważnym wyzwaniem stoją systemy opieki zdrowotnej i społecznej na całym świecie. Wcześniejsze badania udowodniły, że koszty zdrowotne i społeczne związane z demencją już teraz przekraczają bilion dolarów rocznie.
Celem naukowców jest stworzenie cyfrowych narzędzi, które radiolodzy mogliby wykorzystywać podczas skanowania pacjentów do określenia ryzyka demencji oraz wcześniejszego diagnozowania tej choroby i powiązanych schorzeń.
Narzędzia te mogłyby również przyspieszyć rozwój bardziej precyzyjnych metod leczenia demencji. Wykorzystanie skanów mózgu do przewidywania demencji ma doprowadzić do lepszego zrozumienia tej choroby. Może też potencjalnie określić jej przyczyny. To z kolei ułatwi opracowanie nowych metod leczenia. Obecnie leczenie demencji jest nie tylko kosztowne, ale również bardzo rzadkie. Zebranie danych od dużej grupy osób z wysokim ryzykiem demencji może doprowadzić do kolejnych badań, które z kolei mogą opracować nowe terapie.
Dodatkowo, naukowcy zapowiadają, że jeśli prace nad narzędziem się powiodą to będzie ono użyteczne dla badaczy neurologii. Ponadto, zespół będzie dysponował zestawem narzędzi programowych płynnie zintegrowanych z rutynowymi operacjami radiologicznymi, które wspomogą podejmowanie decyzji klinicznych i jak najwcześniej zasygnalizują ryzyko demencji.
Projekt obejmie analizę do 1,6 miliona obrazów, za zgodą komisji ds. korzyści publicznych i prywatności w zakresie zdrowia i opieki społecznej, będącej częścią NHS Scotland.
(Oprac. Amelia Suchcicka)
Czytaj także:
- Sztuczna inteligencja na ratunek samotności. Są naukowcy, którzy tak rysują przyszłość relacji
- Zanieczyszczenie powietrza ogranicza płodność. Oto najnowsze badania
- Brudne powietrze co roku zabija miliony ludzi. Szczególnie narażone są małe dzieci
- Sztuczna inteligencja na ratunek samotności. Są naukowcy, którzy tak rysują przyszłość relacji
- AI w ochronie zdrowia. Tak sztuczna inteligencja wspiera polskie przychodnie i szpitale