Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sierpniu w Polsce może występować susza hydrologiczna. Ale dramatyczna sytuacja jest w innych krajach Europy. Najgorsza jest susza we Włoszech i w Niemczech.
– Aktualne prognozy warunków meteorologicznych wskazują, że w sierpniu nie nastąpi znacząca poprawa, głównie ze względu na wysokie temperatury powietrza i zwiększone parowanie – podał IMiGW w prognozie datowanej na 3 sierpnia.
Według instytutu najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie opadów burzowych Ale opad tego typu tylko lokalnie i krótkotrwale wpływają na zwiększenie wilgotności. Nie przyczynią się do wypełnienia retencji.
– Przełoży się to na dalsze spadki stanów wody do strefy niskiej i zmniejszenie przepływu w korytach rzek. Prognozowany charakter opadów może prowadzić do powodzi błyskawicznych i podtopień, czyli tzw. „flash floods” w zlewniach rzek i „urban floods” na obszarach miejskich. Sytuację mogą poprawić jedynie jednostajne opady, bardziej rozłożone w czasie i zróżnicowane przestrzennie – ocenia IMiGW.
Susze w całej Europie
Susze utrzymują się w całej Europie. We Francji zmusiła francuski koncern EDF do tymczasowego ograniczenia produkcji energii elektrycznej. Elektrownie atomowe koncernu, które czerpią wodę z Rodanu i z Garonny do chłodzenia reaktorów nie mogą teraz w pełni z niej korzystać, bo fala upałów podniosła jednocześnie temperaturę wody i obniżyła jej poziom.
W niemieckich rzekach poziom wody jest tak niski, że utrudnia transport rzeczny. Reuters podaje, że barki pływające po Renie na niektórych odcinkach są w stanie przewozić jedynie 25 proc. ładunku. To już podbija ceny transportu.
Szczególnie trudna sytuacja jest w okolicach miasta Kaub niedaleko Koblencji. Porównanie zdjęć satelitarnych z satelity Sentinel 2 z końca lipca 2021 r. i początku sierpnia 2022 r. wyraźnie pokazuje, jak zwęziło się koryto Renu. Na niektórych odcinkach widać też dno.
Bezprecedensowa susza panuje również we Włoszech. Poziom wody w rzece Pad, najważniejszej dla tego kraju, jest najniższy w historii. Największa od lat susza uderzyła już w rolnictwo północnych Włoch, zwłaszcza regionu Lombardii.
Jak wysycha główna włoska rzeka pokazuje to zestawienie zdjęć satelitarnych z satelity Sentinel 2. Zostały zrobione 8 sierpnia, z tym, że pierwsze w 2021 r. a drugie w 2022 r.
Susza to efekt zmian klimatu
W swoim pracowaniu IMiGW nie ma wątpliwości: zmiana charakteru opadów i coraz częstsze problemy z suszą mają związek ze zmianą klimatu.
– Zmiana klimatu powoduje, że pojawiające się opady są bardzo intensywne i zwykle rozdzielają dłuższe okresy bezdeszczowe. Ta charakterystyka opadów przyczynia się z kolei do intensyfikacji zjawiska suszy – oceniają.
Z porównania zdjęć satelitarnych wynika, że Polska ma także problem z suszą, choć pewnie nie w tak ostrej formie, jak kraje Europy Zachodniej.. Poniżej stan Wisły w górę od Warszawy. z 28 lipca – w roku 2021 i 2022.
Eksperci IMiGW przypominają przy tym, że Polska położona jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego. A to oznacza, że opady zawsze były niestabilne i zróżnicowane.
Polecamy także:
- Zmiana klimatu zwiększy ryzyko masowych migracji
- Walka o klimat zaczyna się od talerza. Aż 13% emisji CO2 to produkcja mięsa
- OECD zmierzyło, czy robimy wystarczająco dużo dla klimatu i środowiska. Raport nie pozostawia złudzeń
- Partia Zieloni: Prezes NBP ignoruje kwestie klimatyczne. I dlatego nie doszacował inflacji