Prawie 80 litrów na mieszkańca – tyle wyprodukowano piwa w Unii Europejskiej w 2022 roku. Największym unijnym piwowarem są Niemcy. Ale Polska ze swoją produkcją piwa też mieści się na podium.
W 2022 roku kraje UE odnotowały wzrost produkcji piwa, wracając do poziomów sprzed pandemii, wynika z danych Eurostatu. Według nich, państwa UE wyprodukowały prawie 34,3 miliarda litrów piwa alkoholowego oraz 1,6 miliarda litrów piwa bezalkoholowego lub tego z zawartością alkoholu poniżej 0,5 proc.
Produkcja piwa zawierającego alkohol wzrosła o 7 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, osiągając poziom zbliżony do tego z 2019 roku, kiedy to wyprodukowano 34,7 miliarda litrów piwa. Natomiast wielkość produkcji piwa bezalkoholowego była podobna do tej z 2021 roku.
Całkowita produkcja piwa w UE, uwzględniając zarówno piwo z alkoholem, jak i bezalkoholowe, wyniosła w 2022 roku prawie 80 litrów na mieszkańca.
Niemcy wciąż liderem produkcji
Niemcy utrzymują swoją pozycję jako największy producent piwa w UE, wytwarzając 7,6 miliarda litrów rocznie, co stanowiło ponad 22 proc. całkowitej produkcji UE. Oznacza to, że jedno na cztery piwa zawierające alkohol wyprodukowane w Unii pochodziło z Niemiec.
Hiszpania była drugim największym producentem, produkując 3,9 miliarda litrów piwa (ponad 11 proc. całkowitej produkcji UE), a na trzecim miejscu znalazła się Polska, która wyprodukowała 3,7 miliarda litrów (11 proc.).
Tuż za naszym krajem uplasowała się Holandia z 2,6 miliarda litrów (około 8 proc.), oraz Francja i Włochy, oba kraje z produkcją wynoszącą 2 miliardy litrów (po 6 proc.).
Kto jest największym eksporterem piwa
Ale fakt, że ktoś produkuje dużo piwa nie musi oznaczać, że jego produkt cieszy się największym uznaniem na innych rynkach. Świadczą o tym statystyki eksportu piwa z UE, które nie do końca pokrywają się ze statystykami produkcji.
Głównym eksporterem jest Holandia, która utrzymała swoją pozycję lidera głównego dostawcy piwa alkoholowego z UE. Kraj ten wyeksportował łącznie 2,6 miliarda litrów piwa alkoholowego, co stanowiło 27 proc. całkowitego eksportu piwa UE. W porównaniu z rokiem 2021, eksport Holandii zwiększył się o 700 milionów litrów.
Na drugim miejscu w zestawieniu eksporterów znalazła się Belgia ze sprzedażą na poziomie 1,6 mld litrów. I dopiero za nią są Niemcy (1,5 mld litrów).
Kto kupuje piwo z UE
Wśród głównych odbiorców piwa eksportowanego poza UE pierwsze miejsce zajmuje Wielka Brytania. W 2022 r. importowała 860 milionów litrów piwa (21 proc. całkowitego piwa poza UE).
Drugim co wielkości odbiorcą były natomiast Stany Zjednoczone. USA importowały 716 milionów litrów, co stanowiło 18 proc. unijnego eksportu piwa.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Dalej na liście były Chiny (349 milionów litrów, 9 proc.), Rosja (271 milionów litrów, 7 proc.) oraz Kanada (155 milionów litrów, 4 proc.).
Jednocześnie unijny import piwa zawierającego alkohol z krajów spoza UE był znacznie mniejszy w porównaniu z importem wewnątrz Unii. Państwa UE preferowały piwo brytyjskie (57 proc. wszystkich importów piwa spoza UE w 2022 roku) oraz meksykańskie piwo (19 proc.). Serbia, Ukraina i Chiny także odgrywały rolę na rynku importu, ale w niewielkim stopniu.
Polecamy również:
- Kraków na 3 miejscu w rankingu… najlepszych na świecie miast dla piwoszy
- Przeterminowane piwo? Grupa Żywiec produkuje z niego energię, zamiast je wylewać
- Browary Polskie: Podniesienie akcyzy na piwo o 10 proc. niesie bardzo poważne konsekwencje dla branży piwowarskiej