Polskie Sieci Elektroenergetyczne zachęcają do zmniejszania zużycia energii, kiedy sytuacja w systemie jest napięta. Właśnie udostępniły aplikację, która ma to ułatwić.
Aplikacja „Energetyczny Kompas” jest dostępna dla użytkowników smartfonów. Oprócz tego uruchomiono stronę internetową z informacjami na ten temat.
– Drobne gesty mają duże znaczenie, także przy oszczędzaniu energii elektrycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która pomoże w planowaniu używania urządzeń w taki sposób, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego oraz środowiska – czytamy w komunikacie.
Świadome i odpowiedzialne korzystanie z energii elektrycznej pozwoli także na zmniejszenie rachunków za prąd, podkreśla też PSE.
Czytaj też: Świat coraz bardziej stawia na OZE. Prawie połowa nowych instalacji w Chinach
Aplikacja pokazuje tak zwane energetyczne godziny szczytu. Operator wyznacza he na kolejny dzień z wyjątkiem niedziel i świąt. Publikowane są przed godz. 17:00.
W aplikacji i na stronie internetowej można też sprawdzić przykładowe sposoby na zmniejszenie zużycia energii.
Czym są godziny szczytu w energetyce?
– Są to godziny, w których prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane w największym stopniu przez elektrownie węglowe i gazowe. Elektrownie konwencjonalne muszą w tych godzinach pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych – tłumaczy PSE.
W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy. Oznacza to niską dostępność elektrowni, które w razie potrzeby włączą się do pracy i pomogą zapewnić bezpieczną pracę systemu.
W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze. W tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Dlatego warto właśnie wtedy obniżać zapotrzebowanie.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
PSE rozpoczęły publikację godzin szczytu w grudniu 2022 roku. W tej sposób wdrożono przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.
Spółka informowała wówczas, że w ostatnich latach zmienił się rozkład zapotrzebowania na energię w ciągu doby. Wysokie zużycie energii notowane jest od godzin porannych do wieczornych na podobnym poziomie. Może to wynikać z rozpowszechnienia pomp ciepła i innych elektrycznych urządzeń do ogrzewania.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy też:
- PSE będzie zachęcać do oszczędzania prądu. Ale blackout nam nie grozi
- Klęska urodzaju, czyli co zrobić z nadwyżką energii. Wyłączanie wiatraków to ostateczność
- W Święta zużywaliśmy tak mało prądu, że trzeba było wyłączać wiatraki. Są dane PSE
- Nawet do 200 zł oszczędności rocznie. Tyle można zyskać redukując zużycie prądu