Produkcja w przemyśle wzrosła w sierpniu 2022 roku o 10,9 proc. w ujęciu rocznym, wynika z najnowszych danych GUS. To więcej, niż zakładał konsensus.
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 10,9 proc. rok do roku w sierpniu 2022 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,7 procent.
Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 9,9 procent.
– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu produkcjaukształtowała się na poziomie o 11,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2021 roku i o 0,7 proc. wyższym w porównaniu z lipcem – podał GUS.
Wzrost odnotowano w większości działów przemysłu.
Największy wzrost nastąpił w produkcji węgla: w ubiegłym miesiącu wydobycie wzrosło o 43,3 proc. rok do roku. O 40 proc. wzrosła produkcja samochodów.
Spadek w ujęciu rocznym nastąpił w przypadku mebli (o 2,4 proc.) oraz wyrobów z drewna (o 15,8 proc.).
Jednak w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost produkcji mebli: w sierpniu była ona o 14,1 proc., większa, niż w lipcu.
Ogółem, w ujęciu miesięcznym, wzrost produkcji nastąpił w 25 działach przemysłu. Miesiąc do miesiąc nastąpił za to spadek produkcji samochodów (o 13,3 proc.), maszyn (o 5,3 proc.) oraz chemikaliów (o 4,8 proc.).
– Produkcja dóbr inwestycyjnych zwiększyła się o 22,6 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 11,9 proc., dóbr zaopatrzeniowych o 8,6 proc., a dóbr związanych z energią – o 6,6 procent. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 1,4 procent – podsumowuje wyniki odczytu GUS.
Jak zwracają uwagę analitycy Pekao SA, dobre dane z sierpnia są lepsze, niż wynikałoby to z badań nastrojów w przemyśle:
– Dobry odczyt produkcji przemysłowej za sierpień (…). Mamy też solidny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dalej „twarde” dane z gospodarki znacznie lepsze niż wskazują to „miękkie” indeksy koniunktury – komentują ekonomiści banku.
Dobry odczyt produkcji przemysłowej za sierpień, która wzrosła w ujęciu r/r o 10,9%. Mamy też solidny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem (0,7% m/m SA). Dalej "twarde" dane z gospodarki znacznie lepsze niż wskazują to „miękkie” indeksy koniunktury. pic.twitter.com/KYrmtnI58r
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) September 20, 2022
Jak zwracają uwagę analitycy PKO BP, sierpniowe dane z polskiego przemysłu wskazują też, że na razie nie widać odbicia sytuacji w Niemczech na polskiej gospodarce:
Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 10,9% r/r (wobec 7,1% r/r w lipcu). Uwzględniając wahania sezonowe wzrost wyniósł 11,2% r/r. Polski przemysł nie poddaje się recesji w Niemczech. pic.twitter.com/NGGLTLd73a
— PKO Research (@PKO_Research) September 20, 2022
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. A więc niemieckie problemy z zaopatrzeniem w gaz i kampania oszczędzania tego paliwa, która potencjalnie odbije się na przemyśle, stanowią sporty problem także dla polskiego przemysłu. Więcej pisaliśmy o tym w tym artykule.
Polecamy także:
- Wzrost płac nie nadąża za inflacją, pokazują dane GUS. To może być recesyjny sygnał
- Citi Handlowy: inflacja może wzrosnąć do 20%. Wina cen energii
- Inflacja rośnie w całej Europie. Ale w Polsce szybciej, niż średnio w UE
- Nastroje w polskim przemyśle coraz słabsze. „Firmy przygotowują się na najgorsze”
- Polska na trasie wyścigu azjatyckich tygrysów. „Korea chce zająć chińskie miejsce w Europie”. [WYWIAD]