Na skutki ekstremalnie wysokich temperatur narażone jest jest ponad 70 proc. pracowników na całym świecie. W Europie wystawiona na szkodliwe działanie upałów jest już jedna trzecia pracujących. Problem narasta, a straty z tego tytułu można liczyć w setkach miliardów dolarów.
Coraz częściej powtarzają się informacje o ekstremalnie wysokich temperaturach. Na początku lipca unijna służba klimatyczna Copernicus Climate Change Service podała, że czerwiec 2024 roku był już trzynastym z kolei rekordowo ciepłym miesiącem. Później dowiedzieliśmy się, że 22 lipca tego roku był najcieplejszym dniem w historii pomiarów.
Ekstremalne temperatury to ryzyko dla zdrowia ludzi, szczególnie osób starszych, ale także narastający problem rynku pracy. Z apelem do społeczności międzynarodowej zwrócił się w ubiegłym tygodniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jego zdaniem potrzebne są wysiłki na rzecz adaptacji gospodarki do nowych warunków.
Zobacz też: Choroby serca, przeciążenie, odwodnienie, agresja. Tak upał wpływa na nasz organizm
– Przesłanie jest jasne: nastały upały. Ekstremalne upały mają ogromny wpływ na ludzi i planetę. Świat musi sprostać wyzwaniu rosnących temperatur – mówił.
Kwestii wpływu podwyższonych temperatur na pracowników poświęcony jest najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji Pracy “Heat at work: Implications for safety and health”. Uwzględnione w nim dane pokazują, że regiony wcześniej nieprzyzwyczajone do ekstremalnych upałów będą narażone na zwiększone ryzyko dla pracowników. Natomiast w gorącym już wcześniej klimacie będą oni musieli stawić czoła coraz bardziej niebezpiecznym warunkom.
Upały dotykają większość pracujących
W skali całego świata na skutki nadmiernych temperatur narażone jest 2,41 miliarda pracowników. To aż 70 proc. całej światowej siły roboczej. Najgorzej jest w Afryce, tam narażonych na wpływ upału jest jest 92,9 proc. zatrudnionych. Tam też najwyższy odsetek śmiertelnych wypadków przy pracy związany jest z wysokimi temperaturami – 7,2 proc.
Dane dla wszystkich regionów objętych raportem pokazuje grafika:
Na tle świata region Europy i Azji Centralnej wygląda relatywnie bezpiecznie pod tym kątem. Jednak autorzy opracowania podkreślają, że ekspozycja na wysokie temperatury w pracy rośnie tu szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. W badanym przez nich okresie 2000-2020 liczba narażonych na upały pracowników w Europie i Azji Centralnej zwiększyła się o 17,3 proc.
Raport podkreśla, że problemem stały się nie tylko okresowo występujące fale upałów. W dziewięciu na dziesięć przypadków pracownicy cierpią z powodu wysokich temperatury w dniach, w których nie padają żadne rekordy. Wysoka temperatura staje się normą przez istotną część roku.
Warunki pracy mają znaczenie
Szczególny wpływ upałów na pracowników wynika z kilku czynników. Przede wszystkim dotyczy on osób pracujących na zewnątrz lub w pomieszczeniach bez klimatyzacji czy odpowiedniej wentylacji. Do tego może dochodzić nieprzewiewne ubranie robocze, czasem dodatkowe źródła ciepła, jak piece hutnicze, a także zwiększona aktywność fizyczna.
Rezultatem jest nie tylko potencjalny udar czy problemy układu krążenia. Raport wskazuje też na to, że skutkiem pracy w ekstremalnie ciepłych warunkach mogą być choroby nerek. Dane pokazują, że na świecie 26 milionów osób choruje przewlekle na nerki właśnie z tego powodu
Międzynarodowa Organizacja Pracy wskazuje też, że wprowadzenie adekwatnych środków bezpieczeństwa i higieny pracy pozwoliłoby oszczędzić 361 miliardów dolarów na całym świecie. Chodzi o koszty wynikające z konieczności leczenia pracowników, a także ich nieobecności w pracy.
– Jest to kwestia praw człowieka, praw pracowniczych i kwestia ekonomiczna, a gospodarki o średnich dochodach ponoszą największy ciężar. Potrzebujemy całorocznych planów działania i przepisów dotyczących upałów, aby chronić pracowników, a także silniejszej globalnej współpracy między ekspertami w celu harmonizacji ocen stresu cieplnego i interwencji w miejscu pracy – skomentował dyrektor generalny MOP Gilbert F. Houngbo, cytowany w komunikacie towarzyszącym raportowi.
Polecamy też:
- Rekord co miesiąc przez ponad rok. Czerwiec był kolejnym wyjątkowo ciepłym miesiącem
- Skutki zmian klimatu będą katastrofalne. I spadną na najbiedniejszych
- Polskie lato coraz bardziej upalne i burzowe. Ekspert: Mamy więcej ekstremalnych zjawisk