„Obecnie prognozujemy, iż Fed „wyprzedzająco” obniży poziom stóp procentowych o 25 punktów bazowych dwukrotnie w 2019 roku” – napisali w najnowszym komentarzu [PDF] analitycy zespołu doradztwa inwestycyjnego Biura Maklerskiego BNP Paribas.

Dodali, że w drugim kwartale przyszłego roku Rezerwa Federalna obniży stopy o kolejne 25 pb.

Analitycy prognozują, że o ile Stanom Zjednoczonym uda się uniknąć recesji, złagodzenie polityki pieniężnej przez Fed będzie pozytywnie wpływać na zachowanie aktywów na rynkach wschodzących, zmniejszając negatywne skutki związane z eskalacją napięcia w negocjacjach handlowych na linii USA-Chiny.

„Uważamy, iż obecne nieco bardziej ostrożne nastawienie członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej w kwestii możliwych w najbliższym czasie zmian referencyjnej stopy procentowej powinno w krótkim i średnim terminie w dalszym ciągu wspierać rynki wschodzące,” napisali.

BNP Paribas spodziewa się także, że rosnące napięcia geopolityczne oraz możliwe łagodzenie polityki pieniężnej sprawi, że amerykańska waluta osłabi się w średnim terminie.

W środę (19.06), odbędzie się czerwcowe posiedzenie Fed, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych w USA.