Lubelski Węgiel „Bogdanka” razem z ABB, firmą specjalizującą się w robotyzacji, stworzy narzędzie do lepszego zarządzania wydobyciem w oparciu o Internet Rzeczy.

Platforma nosi nazwę Industrial Internet of Things (IIoT) i po wdrożeniu pomoże Bogdance usprawnić procesy decyzyjne, wspomoże konserwację urządzeń oraz pozwoli efektywniej wykorzystywać środki i koordynować operację.

Zintegrowane inteligentne rozwiązanie ma pozwolić „Bogdance” również przewidywać awarie, rozwiązywać problemy maszyn i urządzeń oraz skracać czas przestojów sprzętu.

Dzięki temu firma będzie mogła zredukować koszty utrzymania maszyn górniczych, co ma się przełożyć na poprawę efektywności wydobycia.

„Rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem zaawansowanej analizy danych w systemach wspomagania decyzji to kolejny krok w kierunku dalszego doskonalenia procesów operacyjnych w spółce i ułatwienia pracy naszych górników. Niezmiennie stawiamy więc na innowacje, które są istotnym elementem strategii Bogdanki” – powiedział Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka. S.A.

Zakończenie prac nad wdrożeniem systemu planowane jest na luty 2020 roku.

Lubelski Węgiel wydobyła w 2018 roku 9 mln ton węgla i ma 25-proc.udział w sprzedaży węgla na skalę przemysłową w Polsce. Firma, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od lipca 2009 roku, jest częścią Grupy Enea.

ABB to szwajcarsko-szwedzki giganta specjalizujący się w energetyce i automatyce.

>>> Czytaj także: W Polsce „pracuje” dwa razy mniej robotów niż na Węgrzech i 10x mniej niż w Niemczech