Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w październiku wzrosło o 5,9 proc., do 5 tys 213 zł. Dynamika wzrostów spada według GUSu, ale jednocześnie pracodawcy uważają, że dali duże podwyżki. Skąd więc różnica?
Analitycy spodziewali się, że wynagrodzenia wzrosną o 6-6,5 proc., więc wzrost płac zaskoczył negatywnie.
ING zauważyło co więcej, że ten spadek dynamiki jest sprzeczny z deklaracjami firm o podwyżkach.
Wynika to m. in. z tego, że firmy traktują nowe wpłaty na konta pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) jak podwyżkę.
Spadek dynamiki płac (5,9%) jest sprzeczny z deklaracjami firm o podwyżkach. Mamy kilka hipotez skąd taka rozbieżność: (1) Kontrybucja do PPK traktowana jest jako podwyżka płac. (2) firmy opóźniają podwyżki w 4kw, bo wzrost płacy minimalnej i tak podbije wynagrodzenia w 1kw. pic.twitter.com/d30iu4xqn0
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) November 21, 2019
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych.
Pracownicy wpłacają na nie minimum 2 proc. pensji na rękę, pracodawcy dodatkowe 1,5 proc. pensji. Obecnie w PPK uczestniczą największe firmy, ale stopniowo będą dochodzić kolejne. (a o tym, czy warto w nich zostać, czy lepiej się wypisać, piszemy tutaj).
Zdaniem ING dynamika średniego wynagrodzenia raczej ukształtuje się poniżej poziomu 8 proc.
Bieżący trend sugeruje jednak, że wzrost w 1kw 2020 będzie niższy niż wcześniej zakładaliśmy – dynamika średniego wynagrodzenia raczej ukształtuje się poniżej poziomu 8%.
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) November 21, 2019
Zatrudnienie również rośnie wolniej
Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,5 proc.
W październiku 2019 r. przeciętne #zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 383,3 tys. (wzrost o 2,5% r/r).
Więcej: https://t.co/XZPCDfsqSM#GUS #statystyki #gospodarka #przedsiębiorstwa #praca #RynekPracy @MRPiPS_GOV_PL pic.twitter.com/jFPZB1BeUP
— GUS (@GUS_STAT) November 21, 2019
Pekao oraz mBank zauważają, że zatrudnienie spadło po raz trzeci z rzędu. Uważają, że to wyhamowanie tendencji wzrostowej zatrudnienia w warunkach spowalniającej gospodarki.
Co więcej, oczekują kontynuacji tego negatywnego trendu.
Październik to trzeci z rzędu miesiąc spadku liczby etatów w krajowych firmach – tym razem o ok. 3 tys. – potwierdzający zdecydowane wyhamowanie tendencji wzrostowej zatrudnienia w warunkach spowalniającej gospodarki. pic.twitter.com/oePMD9PElG
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 21, 2019
Zatrudnienie (sektor przedsiębiorstw) w październiku po raz trzeci z kolei na minusie m/m. Od wiosny wyraźnie słabiej niż przed rokiem. Powody nadal te same: cykl i podaż pracy. Oczekujemy kontynuacji hamowania. pic.twitter.com/Tn8bJqQ1j7
— mBank Research (@mbank_research) November 21, 2019
>>> Czytaj też: Morawiecki: Chcemy zmienić Konstytucję, aby zagwarantować prywatność środków w PPK