Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz ogłosił start stowarzyszenia Program Czysta Polska. Chce w ten sposób promować wśród Polaków dbanie o środowisko naturalne.

„Dla wielu Polaków jestem po prostu biznesmenem, który całe życie inwestował i budował swoje firmy. Ale jestem również ojcem i dziadkiem – i mam już dwie wnuczki. I widzę dzisiaj, że dajemy naszym wnukom czy dzieciom świat bardzo nowoczesny, ale jednocześnie zanieczyszczony. A ja chcę dać moim wnuczkom szansę życia w świecie nie tylko nowoczesnym, ale również czystym” – powiedział Solorz w komunikacie cytowanym wczoraj przez media.

Stowarzyszenie ma „uświadamiać Polakom, w jakim środowisku żyją oraz inspirować ich do dyskusji i działania w tym zakresie. Organizacja ma być forum debaty o różnych inicjatywach proekologicznych, a także wspierać je”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z końca ub.r. aż 36 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce, więc taki program na pewno się przyda.

Solorz, którego majątek szacowany jest na 9,1 mld zł (2. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” w zeszłym roku), jest właścicielem lub ma pakiet kontrolny akcji takich firm jak Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus) czy Elektrim.

Ale największym problemem z punktu widzenia środowiska jest jego inna własność: Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”.

ZE PAK to zespół czterech elektrowni opalanych węglem brunatnym znajdujących się w rejonie Konina, które dostarczają około 8,5 proc. całej mocy krajowej.

Solorz powiedział, że już poprosił firmy, w które jest zaangażowany, aby każda „przyjrzała się, co moglibyśmy zrobić”.

„ZE PAK rozpoczął proces zmniejszenia udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. (…) Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny,” powiedział miliarder.

Życzymy mu powodzenia w tym przedsięwzięciu, bo węgiel brunatny jest najbrudniejszym paliwem w Europie, a elektrownia na węgiel brunatny PGE w Bełchatowie jest największym pojedynczym emitentem CO2 w Unii Europejskiej.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: Już trzy największe firmy wydobywcze na świecie zadeklarowały odejście od węgla. Dlaczego?