Bernie Sanders nawołuje do zakazu wydobywania węgla oraz importu i eksportu węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, informuje Buzzfeed News.

Pretendujący do ubiegania się o urząd Prezydenta USA Bernie Sanders opublikował plan rozwiązania kryzysu klimatycznego proponując inwestycję w wysokości 16,3 bilionów dol. w jego wersję Green New Deal.

Dla porównania, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego polskie PKB – czyli wszystko, co polska gospodarka wyprodukowała w 2018 roku – wyniosło 585 mld dolarów.

Oznacza to, że realizacja planu Sandersa kosztowałaby równowartość 27 lat pracy całej Polski.

Sanders wzywa do osiągnięcia stuprocentowo czystej energii odnawialnej w sektorze elektrycznym i transportowym najpóźniej do 2030 r.

Ponadto chce on całkowitej dekarbonizacji gospodarki amerykańskiej nie później niż do 2050 r.

Jego szczegółowe plany obejmują rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, zachęty do zamiany samochodów napędzanych paliwami kopalnymi na elektryczne, a także budowanie kolei dużych prędkości.

Wzywa także do utworzenia 20 mln nowych miejsc pracy, aby zaradzić kryzysowi i położyć kres bezrobociu, a także do utworzenia funduszu klimatycznego w wysokości 40 mld dol.

>>>Czytaj też: Kto stanie przeciwko Trumpowi w 2020? Bernie Sanders i Elizabeth Warren gwiazdami debaty Demokratów