PKO Banki Polski, zgodnie z zapowiedziami, rozpoczął realizację programu ugód dla kredytobiorców frankowych. Program zakłada konwersję waluty kredytu na złotówki.
Rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe. Mediacja odbywa się przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Cały proces odbywa się zdalnie, a kredytobiorcy w oddziale pojawiają się tylko w momencie podpisania ugody, podaje PKO BP. Koszty sądowe mediacji ponosi bank.
Kredyt walutowy zaciągnięty we frankach, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w polskiej walucie. Pozostałe parametry pozostają bez zmian. Są to m.in.: okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.
Przełom w sprawie kredytów frankowych?
„Kwestia kredytów walutowych we frankach szwajcarskich od lat ciąży klientom polskich banków i krajowemu sektorowi bankowemu. Pomimo, że zawarte umowy kredytowe są prawnie wiążące, w wyniku silnego umocnienia franka szwajcarskiego sytuacja ekonomiczna tych kredytobiorców zmieniła się i dlatego postanowiliśmy im pomóc, godząc się na przewalutowanie kredytu” – powiedział prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.
Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi.
„Wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych” – dodał prezes największego polskiego banku.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zaakceptowało uchwałę dotyczącą ugód z kredytobiorcami walutowymi 23 kwietnia 2021 roku.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 roku. Akcje banku od listopada 2004 roku notowane są na warszawskiej giełdzie.