„W obliczu pandemii COVID-19 potrzebny jest wzmożony, wspólny wysiłek naukowców na rzecz zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, udoskonalenia testów diagnostycznych, znalezienia leków i zapobiegania skutkom pandemii. Realizując misję zapisaną w ustawie o NCN, wkrótce uruchomimy szybką ścieżkę dostępu do funduszy na badania nad COVID-19” – poinformowało Narodowe Centrum Nauki w komunikacie na stronie internetowej.
Z udostępnionych tam informacji wynika, że budżet konkursu to 10 mln zł. Konkurs ogłoszony będzie 30 marca, a wnioski przyjmowane do 14 kwietnia br. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w pierwszej połowie maja.
NCN fundusze chce przeznaczyć przede wszystkim na badania podstawowe związane z patofizjologią choroby, w tym takie, które mogą przyczynić się do podjęcia prac nad przyszłymi strategiami terapeutycznymi lub metodami diagnostycznymi COVID-19. Finansowanie mogą uzyskać także badania nad mechanizmami zakażania, w tym sposobami ochrony pracowników służby zdrowia oraz badania nad psychologicznymi i społecznymi skutkami pandemii i sposobami ich ograniczania (w tym polityką zdrowotną i organizacją opieki medycznej, etyką badań i opieki nad chorymi, społecznymi zachowaniami w pandemii). Wyniki prac muszą być udostępniane powszechnie zaraz po ich uzyskaniu.
„Konkurs skierowany będzie do naukowców mających udokumentowane osiągnięcia naukowe w tych obszarach. W projektach wymagających interdyscyplinarnego podejścia mogą również uczestniczyć, w ramach współpracy i prac zleconych, inni badacze mający potrzebne doświadczenie i infrastrukturę badawczą” – informuje NCN.
Z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na realizację badań będą mogły wystąpić: uczelnie, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, centra Polskiej Akademii Nauk oraz inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Okres realizacji badań może wynosić co najwyżej 18 miesięcy.
Więcej informacji na temat konkursu jest dostępnych na stronie NCN: https://www.ncn.gov.pl/
>>> Czytaj też: Polscy chemicy pokazali, jak tanio zsyntetyzować lek stosowany w COVID-19