Intencję pozostania w Polsce na stałe deklaruje 19 proc. uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy oraz 55 proc. imigrantów i imigrantek przedwojennych z tego kraju, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dłużej niż rok chce pozostać w Polsce 14 proc. uchodźców i 11 proc. imigrantów przedwojennych.
Wyniki obecnej rundy badania wskazują na duży wzrost zainteresowania pozostaniem w Polsce na stałe wśród przebywających tu obywateli Ukrainy.
– Co prawda różnią się one znacząco w zależności od tego czy na to pytanie odpowiadali imigranci przedwojenni czy uchodźcy, co do zasady jednak, wśród jednych i drugich odsetek osób widzących siebie na stałe w Polsce wzrósł w stosunku do wcześniejszych badań. Wśród imigrantów przedwojennych wynosi on obecnie ponad 50 proc., a wśród uchodźców około 20 proc. – informuje raport”Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce – wpływ pandemii i wojny na charakter migracji w Polsce. Raport z badania ankietowego”.
– Szczególnie w przypadku tych pierwszych można mówić o zmianie charakteru imigracji z cyrkulacyjnej na osiedleńczą – wynika z raportu.
Dłużej niż rok chce pozostać w Polsce 14 proc. uchodźców i 11 proc. imigrantów przedwojennych, zaś krócej niż rok – z zamiarem powrotu na Ukrainę – odpowiednio: 15 proc. i 3 proc. Wyjazd na Zachód w perspektywie krótszej niż rok deklaruje 2 proc. uchodźców i 1 proc. imigrantów.
Czytaj także: Uchodźcy z Ukrainy chcą wracać do kraju. Tylko co czwarty planuje zostać w Polsce na dłużej
Dlaczego osoby imigrujące do Polski przed wojną chcą zostać?
W chwili badania około 60 proc. spośród imigrantów przedwojennych przebywało w Polsce od 2019 r. lub dłużej, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wytworzenie relacji emocjonalnych i ekonomicznych z Polską – podają autorzy raportu.
– Dlatego też długość dotychczasowego pobytu w Polsce może być jednym z czynników wpływających na ich dalsze plany. Dużą rolę odegrały tu też zapewne wydarzenia z ostatnich lat, takie jak epidemia COVID-19 oraz wybuch wojny, które miały znaczący wpływ na możliwość i chęć przemieszczania się między Polską i Ukrainą oraz na wprowadzenie szeregu rozwiązań prawnych umożliwiających obywatelom Ukrainy legalny długi pobyt w Polsce – wynika z raportu.
A dlaczego wiele osób z Ukrainy chce wrócić do ojczyzny?
Najczęściej zgłaszanym powodem chęci powrotu do kraju była tęsknota za rodziną i domem, wskazywana zarówno przez połowę imigrantów przedwojennych (54 proc.), jak i uchodźców (49 proc).
Kolejnym równie ważnym argumentem jest wiara w szybki koniec wojny (odpowiednio: 40 proc. i 47 proc.).
Dla części uchodźców i uchodźczyń (13 proc. wobec 7 proc. imigrantów), argumentem przemawiającym za wyjazdem z Polski jest stabilizacja sytuacji wojennej w regionie, z którego pochodzą oraz chęć edukowania dzieci w kraju pochodzenia.
– Dla tej grupy osób problem stanowi także brak pracy w Polsce, podczas gdy imigranci przedwojenni praktycznie nie wskazywali tej odpowiedzi (odpowiednio: 9 proc. wobec 2 proc.) – podaje raport.
Badanie ankietowe odbyło się w okresie od 26 września do 18 listopada 2022 r. Dotyczyło dorosłych migrantek i migrantów z Ukrainy (osób, które przyjechały do Polski przed 24 lutego 2022 r.) oraz uchodźczyń i uchodźców. Założono, że reprezentacja w każdej z grup będzie wynosiła po minimum 40 proc. W celu zapewnienia lepszej reprezentatywności badania ankiety zostały przeprowadzone w 16 miastach wojewódzkich Polski, a także mniej-szych miejscowościach (po 1 do 2 mniejszych miejscowości w każdym województwie).
Badanie realizowano za pomocą kwestionariuszy opracowanych w językach ukraińskim, rosyjskim lub polskim. W sumie zrealizowano 3934 ankiet.
Czytaj także:
- Coraz więcej uchodźców z Ukrainy pracuje. Ponad dwukrotny wzrost od maja
- Ukrainki do hotelu w Świnoujściu za talony paliwowe BP. Jak polski biznes wspierał uchodźców?
- Rynek pracy otwarty na ukraińskich uchodźców. „Pracuje ich ponad milion”