Grupa G7, czyli najbardziej uprzemysłowionych państw świata, ma uzgodnić kodeks postępowania dla firm pracujących nad zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji – wynika z dokumentu, do którego dotarła agencja Reuters. Kodeks ma być jedną z metod zapobiegania niewłaściwemu wykorzystaniu tej technologii.
Zgodnie z zapisami w dokumencie, na jaki powołują się dziennikarze agencji, przyjęcie kodeksu miałoby być dobrowolne, ale jednocześnie ma on stanowić drogowskaz dla krajowych regulacji AI w kontekście obaw o prywatność użytkowników, ale bezpieczeństwa stosowania narzędzi sztucznej inteligencji.
11-punktowy kodeks „ma na celu promowanie bezpiecznej, zabezpieczonej i godnej zaufania AI na całym świecie i będzie stanowił dobrowolne wskazówki dla działań organizacji opracowujących najbardziej zaawansowane systemy AI, w tym najbardziej zaawansowane modele bazowe i systemy AI generatywnej” – głosi dokument G7.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Kodeks wzywa firmy do podjęcia odpowiednich działań w celu identyfikacji, oceny i łagodzenia ryzyka na wszystkich etapach cyklu życia AI, a także do radzenia sobie z incydentami i wzorcami niewłaściwego wykorzystania po wprowadzeniu produktów AI na rynek.
Firmy powinny publikować raporty na temat możliwości, ograniczeń, wykorzystania i niewłaściwego wykorzystania systemów AI, a także inwestować w solidne kontrole bezpieczeństwa.
Reuters zwraca uwagę, że w czołówce regulatorów jest Unia Europejska. Natomiast członkowie grupy G-7, jak Japonia i Stany Zjednoczone, do tej pory traktowały rozwój technologii sztucznej inteligencji znacznie bardziej liberalnie. Agencja przytacza też przykłady państwa Azji Południowo-Wschodniej, które nie zdecydowały się na ścisłe regulacje chcą pobudzić rozwój sektora.
Grupa G7 to Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W szczytach G-7 uczestniczy też przedstawiciel Unii Europejskiej.
Polecamy też:
- Sztuczna inteligencja zamknięta na klucz. USA zaostrza warunki eksportu technologii AI
- Polacy lubią korzystać ze sztucznej inteligencji. Ale niektórzy boją się, że stracą przez nią pracę
- Amazon rusza do walki o AI. Zainwestuje miliardy dolarów w startup badający sztuczną inteligencję
- Sztuczna inteligencja już miesza na rynku pracy. Oto zawody przyszłości
- Kogo niepokoi rozwój sztucznej inteligencji. Polacy martwią się o swoją pracę