Warszawski Panel Klimatyczny to cykl spotkań z mieszkańcami Warszawy, który pozwoli im zdobyć wiedzę o wyzwaniach miasta wobec klimatu i zabrać głos w sprawie.
Cykl rozpocznie się jesienią. Na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych działań organizatorzy mają czas do 30 czerwca 2021 roku.
W ramach Panelu odbędą się cztery spotkania edukacyjne i dyskusyjne z obywatelami Warszawy.
W panelu weźmie udział od 80 do 100 pełnoletnich mieszkańców, stanowiących „miasto w pigułce”.
“Celem Warszawskiego Panelu Klimatycznego jest wypracowanie przez mieszkańców rekomendacji w sprawie zwiększania efektywności energetycznej stolicy oraz udziału odnawialnych źródeł energii w zasilaniu miasta. Dyskusja między warszawiakami zostanie poprzedzona wystąpieniami ekspertów oraz przedstawicieli ratusza, którzy powiedzą, jakie wyzwania stoją przed Warszawą oraz wyjaśnią ramy prawne, w których działa miasto” – informuje urząd miasta.
Czytaj również: Prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej – w tym prezydent Warszawy – apelują do UE o działania na rzecz klimatu
Panel klimatyczny to pierwszy panel obywatelski w Warszawie.
Losowo wyłoniona grupa osób (z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania i poziom wykształcenia) rozstrzyga – przy wsparciu ekspertów – dane zagadnienie z perspektywy dobra wspólnego danej społeczności oraz przekazuje urzędnikom rekomendacje przyjęte w drodze głosowania.
Za organizację odpowiedzialna będzie koalicja trzech warszawskich organizacji pozarządowych – Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacji Pole Dialogu i Fundacji Civis Polonus.
Warszawa jako pierwsza w Polsce dołączyła do programu „Zielone Miasta” europejskiego banku rozwoju