Powrót do 5-proc. stawki VAT podniesie inflację o 0,9 pkt proc. w 2024 r. i pozostanie bez wpływu na inflację w 2025 r. Poinformował o tym zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski.
Dodał, że ceny żywności są tym czynnikiem, na który gospodarstwa najbardziej zwracają uwagę, formułując swoje oczekiwania inflacyjne.
– Jak kształtowałaby się inflacja, gdyby VAT wrócił do poziomu 5 proc.? Wydaje się nam, że wpływ jest przede wszystkim na 2024 r., jeśli chodzi o inflację. Inflacja byłaby wyższa o 0,9 pkt proc. – powiedział Kotłowski podczas prezentacji projekcji NBP.
– W roku 2025 działają dwa przeciwstawne efekty. Z jednej strony wzrost VAT-u powoduje mniejszy dochód do dyspozycji i mniejszą presję popytową. Ale z drugiej strony – ceny żywności są tym czynnikiem, na który gospodarstwa patrzą najsilniej, formułując swoje oczekiwania inflacyjne, to oczywiście, pojawienie się wzrostu cen żywności może wpływać na oczekiwania inflacyjne, nominalne wynagrodzenia i z kolei działać w kierunku wyższej inflacji. Wydaje nam się, że te dwa czynniki zbilansują się i bez względu na to, czy VAT wróci do poziomów 5-proc. czy nie – to w 2025 r. ta inflacja powinna być podobna – dodał.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Jak poinformował p.o. dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Witold Grostal w listopadowej projekcji utrzymano praktycznie założenia z projekcji lipcowej. W szczególności utrzymano założenia o zerowej stawce VAT na podstawowe towary żywnościowe w przyszłym roku.
Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej, inflacja konsumencka wyniesie 11,4 proc. w 2023 r., 4,6 proc. w 2024 r. i 3,7 proc. w 2025 r. W projekcji lipcowej było to odpowiednio: 11,9 proc., 5,2 proc. i 3,6 proc. Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc. ± 1 pkt proc., pod koniec horyzontu projekcji, podano także.
W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie, według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 6,7 proc. w skali roku w IV kw. W 2024 r. będzie to odpowiednio w kolejnych kwartałach: 5 proc., 4,4 proc., po 4,6 proc. w III i IV kwartale. Zaś w 2025 r. ma to być 4,2 proc., 3,7 proc., 3,6 proc. i 3,5 proc.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rocznym w październiku br.
Czytaj także:
- Członek RPP nie ma złudzeń. Cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty nawet do 2026 roku
- Inflacja w Turcji zaskoczyła ekonomistów. Ale to nie jest jeszcze żaden sukces
- Spór w zarządzie NBP? Glapiński: konfliktu nie ma, chodzi o pieniądze [AKTUALIZACJA]
- Tyrowicz z RPP: stopy procentowe powinny rosnąć, a niepewność co do polityki fiskalnej nie zmieniła się